Нині нікого не здивуєш морським раком. А чи знали ви про існування вусоногих раків, яких називають морськими жолудями чи балянусами? Хоча вони не схожі ні на раків, ні на жолуді… У Львові немає моря, проте у Зоологічному музеї ці створіння можна побачити. Читайте всі новини Львова за сьогодні.
Що за вусоногі раки
Морський жолудь або балянус – найбагатший видами і найбільш поширений рід вусоногих раків. Тіло дорослого морського жолудя ззовні вкрите захисною вапняковою черепашкою білого чи сірого кольору з фіолетовими або коричневими поздовжніми смужками, яка за формою нагадує зрізаний конус, жолудь або закритий бутон тюльпана. Черепашка нерухомо прикріплена до субстрату і складається із 6 пластинок. Чотири із них утворюють рухливу кришечку, яка, в разі небезпеки або несприятливих умов, може дуже міцно замикатися.
У такому стані тварина може протягом кількох місяців виживати у прісній воді або навіть на суші. Всередині будиночка рачок лежить на спині і висовує крізь отвір між пластинками грудні ніжки, покриті довгими щетинками. Ритмічні рухи ніжок допомагають тварині заганяти всередину будиночка воду, насичену киснем, і часточки їжі.
Більшість морських жолудів невеликі за розміром – діаметр тіла становить 1,5-2 см. Найбільшим серед них є гігантський морський жолудь (Balanus nubilis), що сягає 15 см в діаметрі та 30 см у висоту.
Дорослі представники усіх видів балянусів ведуть сидячий спосіб життя. Поселяються морські жолуді на підводних каменях, скелях, коренях рослин та різних підводних спорудах. Деякі з них можуть мандрувати, але за допомогою «транспорту». Так, вони оселяються на черепашках молюсків, панцирах крабів, на шкірі, китовому вусі та зубах китів або на підводних частинах кораблів.
Живуть балянуси зазвичай великими колоніями, адже разом жити вигідніше. Рачки, що мешкають у колонії гребуть ніжками в одному напрямку, створюючи досить сильний потік води, який приносить достатньо поживи для всіх. Таке тісне сусідство корисне і під час розмноження, оскільки морські жолуді – гермафродити, але запліднення у них перехресне.
Морські жолуді завдають значної шкоди судноплавству, утворюючи разом з іншими ракоподібними та молюсками обростання на днищах суден, що значно знижує їхню швидкість і погіршує гідродинамічні властивості. Протягом року плавання на 1 м2 поверхні корабля може прикріпитись до 10 кг рачків і молюсків! П’ять видів морських жолудів трапляються у Чорному морі.
Коли приходити і де подивитись
Зоологічний музей розташований на території біологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, що на вулиці Михайла Грушевського, 4 у Львові.
Для відвідувачів Львова, студентів та співробітників університету імені Івана Франка в Зоологічному музеї проводять безкоштовні екскурсії. Їх поводять у понеділок, вівторок, четвер та п’ятницю, з 10:00 до 16:00. На екскурсії потрібно записуватися заздалегідь, за 2-3 дні.
Наразі через карантинні обмеження музей не працює. Коли він знову відчинить двері для відвідувачів – приходьте!
Нагадаємо, при Львівському університеті імені Івана Франка ще з 1784 року функціонує Зоологічний музей, який є одним з найстаріших університетських музеїв Європи. Та попри його унікальність, навіть не всі львів’яни знають про його існування. А даремно, адже тут справді є на що подивитись.