Поїздка у місто з ароматом нафти, про яке писав Іван Франко – прекрасний варіант для одноденної подорожі. Борислав – єдине місто в світі, яке розміщене на промисловому нафтогазовому та озокеритному родовищі з численними джерелами мінеральних і лікувальних вод. Окрім нафтових качалок, які видобувають "чорне золото" просто серед вулиць та цілющої Нафтусі, дуже помічної при багатьох недугах, вас неодмінно зачарують неймовірні карпатські краєвиди та водоспад на Тисмениці. А ще неодмінно радимо відвідати аптеку-музей Йогана Зега та храм із мощами всіх святих.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Як доїхати
Доїхати до Борислава зі Львова можна на власному автомобілі. Відстань в 75 кілометрів долається трохи більше ніж за годину, якщо їхати «новою» дорогою через Пустомити, або на 10-15 хвилин довше, якщо – трасою «Київ-Чоп».
Доїхати у Борислав можна й автобусом «Львів-Східниця» за 184 гривні. Також є варіант доїхати до Трускавця на електричці за 63 гривні (пенсіонери – безкоштовно), а вже звідти до Борислава на автобусі за 22 гривні. Пасажирське залізничне сполучення з Бориславом відсутнє вже кілька років.
Джерело Нафтусі в Бориславі
Всі чули про мінеральну воду Нафтуся у Трускавці, але небагато людей знає, що джерело є і в Бориславі. Цікаво, що тут на відміну від курорту воно безкоштовне. Тому набрати Нафтусі можна досхочу.
Але, врахуйте, що споживати її можна тільки за рекомендацією лікаря, а крім того вона дуже швидко втрачає свої лікувальні властивості.
Джерело знаходиться у лісі на в’їзді в місто, навпроти цвинтаря. Там зручно можна припаркувати автомобіль, а також є автобусна зупинка.
Буковиця
Через кількасот метрів знаходиться наступна автобусна зупника, на якій потрібно вийти, якщо маєте бажання відвідати лижний курорт і гору Буковиця. Влітку, коли снігу немає, там теж цікаво. Можна на канатній дорозі, або самотужки піднятися на гору й оглянути панораму.
З гори видно Борислав, Трускавець, Дрогобич, а також відкривається неймовірний карпатський краєвид.
Порада для водіїв: якщо їдете автомобілем, то слід повернути на вулицю Тустановицьку, є можливість припакуватися біля витяга.
Для виїзду на гору можна скористатися витягом (вартість 100 гривень в обидва боки, час в дорозі – 8 хвилин).
Оглядова вежа
Влітку на горі Цюхів Верх з’явилася 15-метрова оглядова вежа, з якої в хорошу погоду видно навіть Львів, до якого не менше 100 кілометрів.
Піша подорож від верхньої станції витягу триватиме орієнтовно дві години (все залежить від швидкості руху мандрівника та його підготовки).
Але, варто врахувати, що дорога глиниста і, якщо недавно був дощ, то глина приставатиме до взуття.
Дорогою вам трапляться хрест, столик із лавками для пікніка й навіть місце, де обвалилися дорога, після чого з Борислава стало неможливо заїхати до вежі напряму автомобілем.
Вежа є "родзинкою" проєкту "ВелоБескиди", який передбачає будівництво 12 сучасних об’єктів туристичної велосипедної та пішохідної інфраструктури на території регіону Трускавець – Орів – Борислав – Східниця.
Водоспад у Бориславі
Бориславський водоспад в руслі річки Тисмениця знаходиться на південь від центральної частини міста. Якщо бути зовсім точним, то біля житлового будинку на вулиці Тараса Шевченка, 190. Доїхати туди можна на маршрутці, яка їде на Східницю, або трохи перейтися пішки містом.
Водоспад складається з одного каскаду. У підніжжі є водобійний котел близько 5 метрів у діаметрі, глибина води в якому перевищує 2 метри. Висота падіння води — близько 2 метрів. Висота над рівнем моря — 398 метрів.
Водоспад утворився в середині 1940-х років і поступово збільшує свою висоту через неотектонічні рухи Бориславсько-Покутської тектонічної підзони Передкарпатського крайового прогину.
Нафтові качалки
Нафтові качалки зустрічають відразу ж – ними усіяне все місто, в тому числі і обабіч центральної дороги. Також багато качалок в центральному парку, який за львівськими мірками знаходиться недалеко від водоспаду.
Найпродуктивніша нафтова свердловина № 298 — всесвітньо відома нафтогазова свердловина «Ойл Сiті» («Oil City») що існувала у 1907—1952 роках, розташована позаду території сучасного житлового будинку на вулиці Богдана Хмельницького, 25.
Працюючі вишки можна помітити неподалік від Бориславського водоспаду, а також поруч із Буковицею.
Століття тому Борислав виробляв 5% світової нафти та займав перше місце у світі за видобутком озокериту. Мало хто знає, що бориславським «земним воском» ізольований телефонний кабель з Європи до Америки, прокладений на дні Атлантичного океану сто років тому.
Аптека-музей Йогана Зега
Це порівняно нова атракція у Бориславі, присвячена лікувальним властивостям нафтопродуктів. Аптеку-музей у міському парку культури і відпочинку відкрили наприкінці січня 2021 року. Місто обрали не випадково, адже Борислав – це лише нафтова столиця Галичини, тут ще й розташоване величезне родовище гірського парафіну – озокериту. Не дивно, що львівський фармацевт, винахідник гасу, засновник промислової нафтопереробки в Галичині Йоган Зег свого часу проміняв Львів на Борислав, аби займатися тут нафтопереробкою і аптечною справою.
Аптека-музей Йогана Зега розташована у Бориславі на вулиці Карпатська брама, 18.
Храм із мощами всіх святих
Храм Святої Анни УГКЦ у Бориславі – єдиний в Україні, де зібрані мощі понад 700 святих. Настоятель храму отець Роман Василів збирав їх більше ніж 10 років. Кожеш, хто переступає поріг цього храму неодмінно знайде у ньому мощовик із часточкою мощей свого небесного покровителя. Тут кожен може подякувати за своє ім'я, звернувшись до Янгола-охоронця перед його іконою з мощами.
Однією з найвизначніших святинь бориславського храму є ікона Божої Матері, в яку вмонтована риза святої Богородиці.
До храму Святої Анни у Бориславі щодня, а особливо на свята, з'їжджається дуже багато людей. Віряни шукають зцілення від тілесних і душевних недуг і, за словами отця Романа, нерідко отримують бажане. Адже віра і щира молитва здатні творити дива.
Храм Святої Анни УГКЦ у Бориславі розташований на вулиці Володимира Великого 45А.
[read_more_vg id="1216438"]