Розповідаємо про сім небанальних місць у Львівській області для проведення осіннього вікенду на лоні природи. Адже вчасно "перезавантажуватися", особливо у сезон осінніх депресій, – дуже важливо.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Водоспад Сопіт
У Карпатах є багато мальовничих куточків, де природа підтверджує що вона – найкращий художник, а осінь – її улюблена пора року, яка найбільше надихає на творчість. Один із них – Водоспад Сопіт. Розташований він у Сколівських Бескидах, неподалік від південної околиці села Сопота, що на Стрийщині Львівської області.
Висота водоспаду – 7-8 метрів. Знаходиться він на потічку, який впадає в річку Сопіт (права притока Стрия). Потічок стрімко збігає по скелі, утворюючи біля підніжжі чималу вирву. У сезон дощів він бурлить і піниться так, що до нього важко підступитися, а ось сонячної та теплої осінньої днини слухати шум Сопота і милуватися краєвидами – одне задоволення.
Природа довкола водоспаду гарна: змішаний ліс у поєднанні з некрутими підйомами та спусками. Шанувальників "тихого полювання" потішимо: у лісі багато грибів та ягід.
На лісовій галявині дорогою до водоспаду (якихось 50-70 метрів) розташована зона відпочинку "Лісова пісня" з альтанками, лавочками і гамаками. Тут можна смачно пообідати карпатськими стравами та купити гостинці додому. Бограч, шашлик, деруни – пан Олег вміє смачно готувати і тішить гостей великими порціями і адекватними цінами. А ще всім дуже подобаються його є безкоштовні дегустації вина та наливок із лісових ягід.
Фортеця Тустань
Фортеця, яка немає аналогів у світі за способом будівництва, а також одне з семи чудес України – розташована на Львівщині.
Тустань як дерев’яну фортецю заснували в другій половині 9 століття племена Білих Хорватів, проіснувала вона до середини ХІІІ ст., коли необхідність в ній відпала. Тустань була свого часу важливим стратегічним пунктом і охороняла західні рубежі Київської Русі та пізніше Галицько-Волинського князівства. Історики згадували її в літописах та ставили поруч з такими відомими містами, як Львів, Галич, Перемишль, Любачів, Теребовля, тощо. Крім важливого оборонного значення, фортеця також була митним центром у Карпатському регіоні. Купці, що рухались через терен Галичини, повинні були тут зупинитись і сплатити мито.
Народна легенда пов’язує виникнення комплексу Урицьких скель з міфічними Велетами, котрі жили тут. Один із них попросив нечистого за ніч створити палац. А коли заспівали півні під ранок, то і палац і сам Велет стали камінням.
Унікальність Тустані – у забудові, яка існувала на скелях багато століть тому. Археологи з’ясували: споруджуючи неприступну дерев’яну фортецю, древні майстри використовували заглиблення в камені для закріплення дерев’яних конструкцій. Дерева давно немає, а сліди в камені збереглися й досі. Сучасники не втрачають надії у майбутньому повністю відбудувати унікальну фортецю.
Карпатське море
Тут вам не здадуть в оренду ні шезлонг, ні бунгало, і гарячої кукурудзи чи теплого пива ніхто не запропонує. Але це небанальне місце вражає масштабом, спокоєм і карпатськими краєвидами кожного, хто сюди потрапить, тож воно неодмінно варте того, аби його відвідати.
Карпатське море – це штучна велика водойма на лівому березі річки Стрий між селами Довге та Сопіт. Її викопали у 1979 році для того, аби забезпечувала водою Львів і гідроелектростанцію, ставши найвисокогірнішим водосховищем світу, але щось пішло не так... Наприкінці 1980-х стався великий зсув – і будівництво зупинили. Потім був невдалий вибух під час розвідувальних робіт, тож вартість будівництва, а яке Радянський Союз на той момент вже й так вклав понад 50 мільйонів доларів, стрімко зросла. А потім Союз розвалився, тож проєкт "заморозили".
На згадку про так і нереалізований проєкт залишились різні будівлі і об'єкти: будинки для персоналу ГЕС, озеро, залізобетонні конструкції верхнього і нижнього переливу води й інше. Рай для сталкерів. Тут є на що подивитися і є над чим задуматися. А ще влітку тут цвітуть квіти русалок – рожеві водяні лілії.
Гора Високий верх
Це гора в Українських Карпатах, у масиві Сколівські Бескиди. Розташована між селами Волосянка і Верхня Рожанка. Висота гори — 1242 метри. Східний та північно-східний схил дуже крутий, північно-західний — пологий, поступово знижується в долину річки Славки.
Вершина і привершинні схили незаліснені, з них відкриваються дивовижні краєвиди. На вершині гори Високий верх є кафе, ресторан, готель, базар, прокат коней і квадроциклів. Піднятися на гору пішки нескладно, але якщо такі подорожі не для вас, тоді можна зробити це на квадроциклі, або на канатній дорозі.
Двокрісельний витяг "Захар Беркут" піднімає на гору Високий Верх за 35 хвилин. Витяг працює щоденно (крім понеділка) з 9:00 до 19:00. Останній підйом здійснюють о 17:45, а останній спуск — о 18:30. Ціна квитка — 300 гривень.
Арборетум у Страдчі
Осіннім світлинам із цього парку позаздрять усі подруги. Розташований він на північно-західній околиці села Страдч (п’ять хвилин пішки від траси Львів-Краковець). Площа парку – 5,7 гектара.
Арборетум є структурним підрозділом Ботанічного саду Національного лісотехнічного університету України. На його території зростає понад 700 представників деревної й трав'янистої флори. Та найбільше захоплює алея дугласій Мензиса, разом із різними видами туї. Ця композиція у вигляді геометричної фігури, яка висаджена деревно-чагарниковими групами за ландшафтним принципом, захоплює і зачаровує.
Оглядова вежа на Цюхові
15-метрова оглядова вежа, з якої в хорошу погоду видно не лише Дрогобич, Трускавець і Борислав, які знаходяться поруч, а й Львів та Івано-Франківськ, до яких не менше 100 кілометрів, з'явилася у 2022 році. Це ідеальне місце, аби подумати про життя-буття й прийняти важливе рішення.
Вежа є "родзинкою" проєкту "ВелоБескиди", який передбачає будівництво 12 сучасних об’єктів туристичної велосипедної та пішохідної інфраструктури на території регіону Трускавець – Орів – Борислав – Східниця.
Цікаво, що понад 100 років тому планувалося будівництво канатної дороги на Цюхів Верх із Трускавця. Вперше ідея спорудження канатки виникла в 1912 році як одна із складових плану розвитку міста-курорту. На заваді його реалізації стала Перша світова війна.
Мисливське господарство у Збруї
Дерев’яний будиночок на воді у селі Збруї, що на території господарства «Стир», – це місце, в яке просто неможливо не захокатися. Це досить популярна локація, особливо серед блогерів, втім, ми просто не могли його не згадатиу нашому огляді. Адже будиночок на воді насправді вражає. Світлини з цього місця неодмінно повинні бути у вашому інстаграмі.
Задля зручності гостей тут працює готель і невеликий парк із рідкісними тваринами, а також є пасіка.
[read_more_vg id="1248782"]