В перекладі з латинської «лейкоплакія» означає «біла пляма». Білі плями на слизовій оболонці шийки матки — це ділянки ороговілого епітелію, тоді як у нормі епітелій слизової оболонки не ороговіє. Це ознака переродження клітин, зміни їх властивостей. Попри зовнішню безневинність, лейкоплакія може бути клінічним проявом дисплазії будь-якого ступеня важкості та раку.
Симптоми
Одна з проблем передракових станів шийки матки полягає у відсутності будь-яких зовнішніх прояв. Лейкоплакія не є винятком. Іноді вона дається взнаки незначними кровотечами, як правило, контактними, тобто після статевого акту. Втім, це не є ані обов'язковим, а ані притаманним лише їй симптомом.
Діагностика
Обстеження містить такі тести:
- ПАП-тест, або цитологічний мазок із шийки матки;
- кольпоскопія — візуальне дослідження слизової оболонки шийки матки під збільшенням із застосуванням контрастного фарбування;
- біопсія шийки матки — лабораторне дослідження клітин зразка ураженої тканини.
Причини лейкоплакії шийки матки
Причиною понад 95% усіх дисплазій шийки матки, до яких належить і лейкоплакія, спричинені інфікуванням онкогенними штамами ВПЛ — вірусу папіломи людини. Чинниками сприяння можуть стати травми та мікротравми шийки матки, а також гормональні порушення та усе інше, що послаблює імунну систему.
Види лейкоплакії шийки матки
Залежно від ступеня ураження, лейкоплакія шийки матки буває тонка та груба. Тонка лейкоплакія може бути проявом легкої чи помірної дисплазії епітелію шийки матки.Груба при дисплазії важкого ступеню чи початкових формах раку.
Лікування
Спосіб лікування лейкоплакії залежить від чинників ,що її викликали ,поширенності патологічного процесу та важкості диспластичних процесів.Тож,перш за все,треба взяти біопсію відозміненого епітелію шийки матки.Після отримання гістологічного заключення,вирішується питання о можливості використання лише консервативної терапії чи необхіднє хірургічне лікування.
Для хірургічного лікування використовують методи:
- Радіохвильовий — уражену тканину руйнують за допомогою високочастотних радіохвиль.
- Лазерний — для руйнування лейкоплакії використовують світлові імпульси високої частоти.
- Кріодеструкція-локальний вплив низьких температур на патологічну ділянку шийки матки.
Профілактика
Найнадійнішим методом профілактики лейкоплакії шийки матки є вакцинація проти ВПЛ вакциною Гардасіл або Церварікс. Для своєчасного виявлення лейкоплакії слід щорічно проходити профілактичний гінекологічний огляд ,оскільки захворювання протікає безсимптомно.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Автор: Сарбєй Євгенія Ігорівна – акушер-гінеколог.