Історія свята, традиції і привітання: 6 травня відзначають Весняного Юрія

6 травня відзначають Весняного Юрія. Фото: unsplash.com/Austin Distel

Щороку 6 травня православні християни відзначають Весняного Юрія (Георгія). В народному календарі цей день символізує прихід весни. Люди вірять, що Юрій звільняє сили природи до їх повного розквіту й життя.

Не забудьте підписатися на канал Lviv.vgorode.ua в Telegram.

Історія свята

Святий Юрій є однією з найвідоміших постатей у християнському світі. На іконах його зображують як мужнього воїна, який верхи на білому коні списом проколює змія. Така ілюстрація символізує перемогу святого над дияволом – древнім змієм, а також перемогу добра над злом.

Відповідно до історії, Юрій походив з родини багатих християн, мешканців міста Бейрута. В дорослому віці Юрій пішов служити до війська і невдовзі отримав чин воєводи та старшого військового начальника. Згодом новоспечений воєвода помітив ненависть язичника-царя до християн і вирішив захистити невинних – Юрій оголосив себе християнином і чекав царського суду.

У суді промова Юрія здивувала, та не переконала суворого правителя. Цар не хотів втрачати досвідченого воїна і спробував умовити Юрія зректися Христа. Оскільки спроби виявились марними, то Юрія піддали тортурам. Святий мужньо зносив усі випробовування, а Божий ангел за ніч зцілив його тіло від ран. Не зламавши християнського духу, цар наказав відрубати Юрію голову. Його стратили 303 року в Нікомідії.

За духовну перемогу над мучителями Юрія називають ще Переможцем (Побідоносцем). З особливою повагою ставилися до цього свята воїни, хлібороби й скотарі, адже святого Юрія вважають їхнім покровителем. Він також покровитель худоби й тварин. Того дня в Карпатах виганяють худобу на пасовисько. Цікаво, що подекуди можна було до Юрієвого дня вільно пасти худобу й на чужому полі чи пасовиську.

Головні прикмети

Чого не можна робити

У народі кажуть, що після Весняного Юрія не можна сіяти маку, гарбузів і кукурудзи, адже нічого не вродить і буде малий врожай. Також у цей день заборонено шити чи вишивати, займатися польовими роботами і лаятися.

Цікаво, що в день Юрія заборонено користуватися гребінцем, щіткою і ножицями. Більше того, кажуть, що їх треба заховати так, щоб навіть на очі не потрапляли.

Також в цей день не можна обділяти увагою нужденних і тих, хто просить про допомогу.

Привітання

Твоє ім'я Юрій – найкраще із імен,

Яким тебе благословила мати,

І ангел взяв тебе під свій покров,

Щоб до кінця життя оберігати!

Хай він з тобою разом довгий шлях пройде,

З тобою разом хай сумує і радіє,

Ти вір йому, бо він не підведе,

На нього завжди буде й є надія!

***

Нехай у день твого святого,

Ангел сил додасть до всього,

Щоб життя не було сірим,

Хай додасть наснаги й віри,

Перемог на кожнім кроці,

Досягати без вагання,

З днем ангела Юрія,

Прийми привітання!

***

Я помолюсь за Юру всім ангелам у світі

І попрошу волошку у стиглому житі,

І попрошу здоров'я і щастя для тебе,

Радості світлої, синього неба.

Я попрошу для тебе тільки віри і сили,

Щоб біди тебе не змели, не скосили.

Я попрошу для тебе сили криці і сталі,

Щоб турботи щоденні в дорозі відстали.

Я помолюсь за тебе всім ангелам у світі,

Хай дарують літа тобі довгі і світлі.

 

Последние новости