30 червня змінилося законодавство, щодо права на відтермінування від мобілізації людей, що доглядають за родичами. Начальниця пресслужби Львівського обласного Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Марія Левко розповіла про те, хто має право на це.
Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації
Відтермінування від мобілізації можуть отримати люди, які мають:
- дружину (чоловіка) з інвалідністю І, ІІ чи ІІІ групи;
- батьків або батьків дружини/чоловіка з інвалідністю І чи ІІ групи.
Але за умови, що ці люди з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних законом їх утримувати.
Інші умови права на відтермінування від мобілізації по догляду за людиною похилого віку чи з інвалідністю нижче в описі. (Стаття 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Хто може отримати відстрочку від мобілізації, якщо здійснює догляд за людиною похилого віку чи з інвалідністю?
Право на відстрочку мають:
- Опікуни людини з інвалідністю, визнаної судом недієздатною;
- Ті, що доглядають за людиною, яка за висновком МСЕК або лікарської комісії потребує постійного догляду і немає інших близьких осіб, які можуть це робити.
У чому різниця між опікою та доглядом:
- Опіка встановлюється над недієздатною людиною, яка має стійкі психічні розлади та не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, за рішенням суду.
- Догляд встановлюється над людьми, які потребують стороннього догляду через стан здоровʼя чи інвалідність без звернення до суду за висновком МСЕК або лікарської комісії.
За ким можна здійснювати догляд:
Тільки за членами своєї сімʼї, які спільно проживають, повʼязані спільним побутом, мають взаємні права і обовʼязки. (Частина 6 статті 13 ЗУ «Про соціальні послуги»).
Мати чи батько старші 80 років, але не мають інвалідності. Чи можна оформити догляд для отримання відстрочки від служби?
- Можна оформити догляд за людьми похилого віку з когнітивними порушеннями.
Для цього обов'язково отримати висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді. (Частина 6 статті 13 ЗУ «Про соціальні послуги»). - Якщо батьки, дружина чи батьки дружини мають інвалідність.
Відстрочку від мобілізації можуть отримати люди, які мають:
- дружину (чоловіка) з інвалідністю І, ІІ чи ІІІ групи;
- батьків або батьків дружини/чоловіка з інвалідністю І чи II групи.
Але за умови, що ці люди з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобовʼязаних відповідно до закону їх утримувати. - Зміни набули чинності 30.06.2023. Стаття 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Чи може чоловік 18 - 60 років перетнути кордон, якщо здійснює догляд або встановлена опіка над недієздатною особою?
Може у супроводі тих осіб, над якими здійснюється догляд або встановлена опіка. - Постанова 57 КМУ «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України».