Щорічно 19 серпня православна церква відзначає Преображення Господнє, яке за народними традиціями має й іншу назву - Яблучний Спас. Це другий Спас, який слідує за першим, , і також є радісним світлим літнім святом, присвяченим багатому врожаю плодів, зокрема .
Яблучний Спас 2015: народні традиції свята
Яблучний Спас - не просто свято, це ще й переддень осені, що наближається. З цього дня вечора стають холоднішими. У народі святкувалася зустріч літа з осінню і щедрий урожай на яблука та інші серпневі дари природи.
На Яблучний Спас знімали врожай яблук. До цього дня не можна було їсти ніякі плоди, крім огірків, в тому числі й яблука. Це вважалося великим гріхом. Тільки після освячення в церкві дозволялося їсти яблука, виноград, ріпу та інші плоди, а також страви, приготовані з них. Тому саме з Яблучного Спаса в садах починається пора збору і заготовок. Яблука заготовлюються про запас за різними рецептами: їх можна сушити, замочувати і консервувати.
У свято Яблучного Спаса існує чудова традиція ходити один до одного в гості. До того ж яблучне частування виходить чудовим: різна випічка з яблуками і медом, , ,. Також влаштовувалися народні гуляння з піснями, танцями, хороводами в полі і луках, зустрічаючи осінь і проводжаючи літо.
Вважалося, що на Яблучний Спас обов'язково потрібно пригощати бідних людей, хворих і знедолених, проявляючи, таким чином, щедрість душі. Причому, частування може складатися не тільки із зібраних яблук, але і з інших плодів нинішнього врожаю.
Люди вірили, що в цей час яблука стають чарівними. Якщо на Яблучний Спас загадати бажання і з'їсти свячене яблучко, то загадане збудеться.
Вважалося, що якщо в Яблучний Спас посвятити яблука і помолитися в церкві про душы померлих нехрещених дітей, то в раю цим дітям Господь дасть покуштувати яблучка.
Яблучний Спас 2015: народні прикмети
Який день на Яблучний Спас, таким буде і Покрова (14 жовтня) і весь січень
- Яка погода на Яблучний Спас - такого чекай січня
- Якщо на Яблучний Спас суха, ясна погода, то і осінь буде сухою, без дощів, а зима буде суворою
- Дощ на Яблучний Спас - до дощової осені
- Хто на Яблучний Спас пригостить жебрака, у того наступний рік буде врожайним
- Другий Спас - зриває спілі яблука
- Другий Спас яблучком розговляється
- Хто до Яблучного Спаса їсть яблука, тому на тому світі не дадуть яблучка з райського саду
- Хто не прибрав хліб до Яблучного Спаса, у того не буде врожаю
- В Яблучний Спас - пішло літо від нас
- Яблучний Спас - бери рукавиці про запас
Що відбуватиметься у Львові на День незалежності: програма
У Львові презентували ідеї оформлення громадського транспорту (голосуємо за кращу)
10 заповідних місць українських Карпат (частина перша)