Вірменський собор фото: prolviv.com
Однією із загадкових та визначних локацій у Львові є Вірменський собор.
Вірменський собор є центральною спорудою вірменського кварталу або дільниці середмістя Львова.
Зведений у XIV столітті, приклад локальної романсько-готичної архітектури та духовний центр вірменської громади міста вражає своєю самобутністю, красою та, навіть, містикою. Сьогодні це визначна пам'ятка архітектури локального і вірменського монументального будівництва.
Архітектура і дворик
Для оглядин споруди ззовні рекомендуємо потрапити до вірменського дворика. Сюди можливо пройти з двох вулиць, зі сторони Вірменської або вулиці Лесі Українки.
Перебування в дворику створить ефект подорожі в часі, адже нещодавня реставрація забезпечила присутність історичного духу середньовічного кварталу. Розгортання літніх терас ресторацій Mons Pius та Пара Джанов розставили акценти на важливих деталях території колишнього банку (mons pius) та Вірменського кафедрального собору.
Попід ногами збережений стародавній брук, на якому крізь час видніють затерті ногами пілігримів надписи. Ближче до брами, що веде до аркади, можливо віднайти навіть дату - 1667. Апсида (напівкругла зовнішня вівтарна сторона церкви) та частина храму під куполом, що видніють із дворика, є найбільш давніми збереженими частинами собору завдяки первинній кам'яній конструкції.
Храм збудований з ламаного каменю і обличкований тесаними плитами, а товщина стін сягає півтори метри. Частина дворику ближче до вулиці Вірменської є закрита. Проте, стоячи за межами ґратованої стіни, можливо побачити аркаду романського стилю та встелену надгробнимим плитами підлогу, які були перенесені сюди із старих вірменських кладовищ.
Історія вірменської громади сповнена цікавого, від прибуття до втрати сили та асиміляції. Купці, представники громади в середньовічному та ранньомодерному Львові були достатньо заможними і контролювали значну частину східної торгівлі. Розбагатіти їм вдалось завдяки налагодженій комунікації із крамарями з Близького Сходу. Окрім цього вірмени спеціалізувались на багатьох ремеслах та були вправними майстрами.
Приєднуйтесь до соцмереж Vgorode.ua - Telegram, Viber, Instagram, Facebook