Як пройшов фестиваль  ТУ Стань  на Львівщині (фоторепортаж)

Як пройшов фестиваль "ТУ Стань" на Львівщині (фоторепортаж)

фото Євгена Кравса

 

"Історія наших перемог", – під таким гаслом 31 липня стартував триденний фестиваль української середньовічної культури "Ту Стань!". Вже вдесяте дійство відбувається на території Державного історико-культурного заповідника "Тустань" в селі Урич.

Цьогоріч фестивальний простір був поділений на декілька так званих галявин: "Головна сцена", "Воїни", "Тустанський університет", "Духовна територія", "Театральна галявина", а також дитяча, реміснича та сувенірна території. Кожна дільниця мала власну програму, таким чином, відвідувачі могли вибрати для себе найцікавішу. 

Щогодини на головній сцені показували 5-хвилинні сцени однієї вистави. Кожна відтворювала визначну подію в історії України. Саме ця вистава і стала втіленням гасла фестивалю.

"Перемога є не лише військовою. Є й значно масштабніші фронти, які треба захоплювати. Це насамперед духовний, культурний та інтелектуальний розвиток. Ми докладаємо усіх можливих зусиль, щоб зруйнувати стереотип, що фестиваль може бути тільки розважальним. Тут дуже багато дітей, і ми тішимося цим, тому що вони точно знатимуть, як і за що борються їхні татусі та брати, і яку саме Україну треба відстоювати їм", – розповідає режисер фестивалю "Ту Стань!" Уляна Мороз.

Для дітей на фестивалі функціонувала окрема "Дитяча територія".

Близько 600 учасників фестивалю творили атмосферу Середньовіччя за допомогою відповідного одягу, військового спорядження та театралізованих дійств. Учасники тустанських богуртів (масових битв) борються в металевих обладунках, вагою понад 50 кілограмів та зі справжньою зброєю, що відповідає історичним аналогам. У Середньовіччі найжахливішим, кажуть учасники, під час справжніх боїв, зокрема оточення замку, були "коридори смерті" – коли прохід фортеці оточений та заблокований супротивниками зі зброєю.

Також відвідувачі могли підкріпитись у фортеці, де функціонувала середньовічна кухня з приготованою на вогнищі їжею. Ціни доступні: рицарська порція смаженої картоплі з часником та домашньої ковбаси – 30 гривень. 

До того ж, можна було себе спробувати у створенні виробів з дерева, грі на арфі,  у навчанні середньовічних танців, театральних постановках, майстер-класах давніх пісень та малюванні ікон. Багато люду зібрав майстер-клас ковальства. Коваль Григорій зі Львова розповідає, що робить наконечники для стріл: "Я займаюся ковальством вже 10 років, на "Ту Стані!" втретє. Гадаю, такі проекти мають право на життя, тому що за допомогою історичного відображення побуту українського народу люди легше сприйматимуть історію, братимуть приклад та не повторюватимуть помилок".

Майстриня з гончарства Юлія Єгорова-Рогова з Закарпаття з усіх фестивалів надає перевагу саме "Ту Стань!": "Я вже 20 років займаюся гончарством та керамікою і не проти поділитися цими навиками з іншими людьми. Вже втретє приїжджаю на це святкуванні і вважаю, що саме такі фестивалі загартовують людей та навчають давно забутому старому".  

На фестивалі можна також зустріти цілу родину Скопів. Художник та іконописець Лев Скоп проводив лекцію "Феномен західноукраїнського середньовічного мистецтва ХІ-ХVІ століття", а його син Михайло – майстер-клас малювання ікони на дошці. Крім того, художники збирали кошти на ремонт медичного транспорту в зоні АТО.

фото з сайту zaxid.net     

Організатори називають "Ту Стань!" маленькою моделлю нашої держави, намагаючись не спотворювати історію, а відтворити її. Акцент фестивалю робиться на відтворенні культури періоду Середньовіччя, передачі духу історії молодому поколінню, просвітництві, формуванні якісного українського культурного продукту. Унікальні урвисті скелі посеред Сколівських Бескидів потребують оживлення, щоб не залишитись німим свідком історії. Саме через те фестиваль проводиться з першого року заснування заповідника "Тустань".

Всі світлини Євгена Кравса    

Джерело: zaxid.net                                                                                                                              

Львів  у новинах:                                     

Львів'янину на замітку: де в Карпатах можна скупатися

 Гарячий серпень: які фестивалі та концерти відбудуться у Львові та поряд                                       

ТОП-10 кафе та ресторанів Львова на думку користувачів Foursquare