Невідомий Львів: яка кав’ярня з’явилась у місті першою (фото)

Фото: http://photo-lviv.in.ua/

Фото: http://photo-lviv.in.ua/

Дозвілля та їжа
11 грудня 2015 17:58

Львів й львів’яни завжди славились своєю любов’ю до кави. Навіть сьогодні у місті функціонують з десятки різноманітних кав’ярень, які відрізняються способами подачі кави та рецептами приготування цього напою. Але коли і де з’явилась найперша каварня Львова та чим вона була унікальною?

Каварні старого Львова, невід‘ємний атрибут міста над Полтвою. Вперше про їх мальовничу історію писали відомі краєзнавці Францішек Яворський та Адам Краєвський ще у 1910-1911 роках.

Невідомий Львів: яка кав’ярня з’явилась у місті першою (фото) фото

"Віденська" кав’ярня, фото, 1890-1897 роки.

Коли і де з‘явилася у Львові перша каварня? Традиційно досі називались: "Віденська", відкрита у 1829 році на нинішньому проспекті Свободи 14, і каварня Яна Добровольського "Пекелко", що діяла у 1843-1902 роках на вулиці Краківській 8/10 (ці будинки вже не існують). У 1830-1840-х роках Львів мав ще кілька елегантних каварень, згадаємо хоч би "Театральну" у прибутковій кам‘яниці графа Скарбека (з 1842 року).

Більярдний салон у каварні “Театральна”, що до І світової війни містилась у партері театру Скарбека (тепер театр ім. Марії Заньковецької), поч. ХХ ст.

Більярдний салон у каварні “Театральна”, що до І світової війни містилась у партері театру Скарбека (тепер театр ім. Марії Заньковецької), поч. ХХ ст.

Але ще принаймні чверть століття раніше львів‘яни вже пили каву у Леваковського. Його вельми популярна каварня згадується в описі Львова 1802 року, який залишив комісар міської поліції (з 1800 року), пізніше професор львівського університету, статистик і краєзнавець Йозеф Рорер (Rohrer). Ця згадка була надрукована у книзі Рорера німецькою мовою "Опис подорожі по Галичині та Буковині…" (1804). Він писав про улюблену львів‘янами каварню Леваковського на Ринку.

Кам’яниця на пл.Ринок, 10. Фото 2015 року

Кам’яниця на пл.Ринок, 10. Фото 2015 року

Яків Леваковський (1759-1839) за фахом був кондитером і розбагатів на пристрасті львівських ласунів до його фірмових тістечок, особливо завдяки оригінальному так званому іспанському торту. Цей "цукерняний капітал" був настільки значним, що дозволив йому придбати кілька підльвівських сіл і дві великі старі кам‘яниці на пл.Ринок № 10 (Палац Любомирських) та № 23 (дім Штольц-Вольфовичів).

Леваковський був також членом міської ради, а після смерті спочив на Личаківському.

Кам’яниця на пл. Ринок, 23. Акварель А. Каменобродського. Поч. XX ст.

Кам’яниця на пл. Ринок, 23. Акварель А. Каменобродського. Поч. XX ст.

Славнозвісні торти Леваковського львів‘яни смакували найвірогідніше у партері будинку № 23 на пл. Ринок. Кам‘яниця на пл.Ринок, 10 тоді ще була резиденцією губернатора Галичини і перейшла у власність Леваковського після 1821 року.

Каварня Леваковського діяла за віденським взірцем, кельнери обслуговували німецькою мовою. Можливо, вона була відкрита вже у 1790-х роках, або мала своїх попередників ще у 1770-1780-х роках.

Нова австрійська влада принесла з собою зміну смаків майже у всіх сферах громадського життя галичан, в тому числі західноєвропейську моду на каву і каварні.

Кам’яниця на пл.Ринок, 23. Фото 2015 року

Кам’яниця на пл.Ринок, 23. Фото 2015 року

Джерело: Фотографії Старого Львова.

Читайте також: Де у Львові збереглася дерев'яна бруківка

Львівська цитадель - від катівні до ресторану

Чорна кам’яниця у Львові: таємниці архітектурної перлини площі Ринок

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах