Невідомий Львів: історія зниклого будинку на проспекті Свободи

Новина - Дозвілля та їжа - Невідомий Львів: історія зниклого будинку на проспекті Свободи

Новина - Дозвілля та їжа - Невідомий Львів: історія зниклого будинку на проспекті Свободи

Дозвілля та їжа
06 лютого 2017 16:58

На світлинах, що зображують Гетьманські вали (сучасний проспект Свободи) кінця ХІХ ст.-першої третини ХХ ст. ми можемо бачити довжелезний будинок, який займає фактично увесь парний бік проспекту від Костелу Єзуїтів до Національного музею, і якого на сучасній карті міста Лева уже немає — будівлю Головного державного фінансового управління (Izby Skarbowej).

фото: photo-lviv.in.ua (Будинок Головного державного фінансового управління на Гетьманських валах , кін. ХІХ ст.)

Будинок губерніального уряду, стояв перед сучасними адресами пр.Свободи №16 і 18. Це була довжелезна триповерхова споруда, яку ще називали “Дикастеріальним будинком”. Тут розміщувались Цісарсько-королівська фінансова дирекція, архів кадастральних карт і планів та різноманітні канцелярії. Щось на зразок теперішньої податкової установи.

Невідомий Львів: історія зниклого будинку на проспекті Свободи фото

Будинок фінансового управління на літографії Карла Ауера, 1846-1847 рр.

Утворилась ця будівля після ліквідації Ордену єзуїтів у 1773 р. Першу частину будинку (крило від пл.Св.Духа і Єзуїтського костелу) було зведено у 1792-1800 рр. Друге крило було добудоване у 1838-1844 рр. за проектом Юрія Ґлоговського в стилі “ощадного” чи “зразкового” класицизму, який у Львові називали “касарняним”.

Невідомий Львів: історія зниклого будинку на проспекті Свободи фото 1

Будинок Головного державного фінансовго управління на Гетьманських валах , кін. ХІХ ст.

Добудоване крило захопило і частину площі “Каструм”, а після зведення Промислового музею (сучасний Національний музей у Львові ім.Андрея Шептицького) ця частина дикастеріального будинку частково закривала фасад музею, що ми можемо бачити на старих поштівках. Через це на почакту ХХ ст. споруду частково розібрали, скоротивши фасад на три віконні осі.

Невідомий Львів: історія зниклого будинку на проспекті Свободи фото 2

Промисловий музей, поч. ХХ ст. (праворуч фрагмент будівлі фінансового управління)

В 1911 році магістрат розглянув і забракував поданий проект нового п‘ятиповерхового будинку Фінансової дирекції, який повністю закривав вид на Єзуїтський костел з проспекту. У 1939 р. в будинку розмістили казарми військ НКВС. Під час Другої світової війни споруда була зруйнована бомбардуванням, тож у 1942-1947 р. її розібрали і розбили новий сквер вздовж задніх стін колишньої єзуїтської колегії, середньої школи №62 та колишньої промислової школи.

Невідомий Львів: історія зниклого будинку на проспекті Свободи фото 3

Площа Св. Духа. Зліва зруйнований будинок фінансового управління, 1941 р.

Між єзуїтською колегією і промисловою школою збереглась частина високого муру міста. Проведеною реконструкцією було відкрито парадні входи зі сторони бульвару до вказаних будинків. В колегії розмістився механічний технікум, пізніше – палац піонерів; з 1985 р. це другий корпус СШ №62, а в частині будинку промшколи – будівельний технікум, пізніше – управління раднаргоспу і, нарешті,- економічний факультет Львівського університету.

Невідомий Львів: історія зниклого будинку на проспекті Свободи фото 4

Проспект Свободи, сучасне місце, де стояв будинок фінансвого управління, 2017 р.

Між будівлями радянські архітектори планували спорудити велику парадну арку, але проект відхилили, щоб зберегти фрагмент середньовічного Високого муру, який є пам’яткою архітектури національного значення. В часи незалежності між цими будинками звели ресторани "Вежа крамарів" і "Княжий келих".

Невідомий Львів: історія зниклого будинку на проспекті Свободи фото 5

Пам’ятник на честь львівських броварів, 2017 р.

Біля веж 9 травня 2011 р. відкрили бронзовий пам‘ятник на честь львівських броварів авторства скульптора Володимира Цісарика.

Джерело: photo-lviv.in.ua.

Дивись ще: 

Не мерзни на зупинці: через ДТП у Львові заблоковані 4 трамвайні маршрути

Зі своїм горнятком: львівські кав’ярні започаткували новий флешмоб

Фотофакт: у Львові згорів притулок для тварин

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах