Зважаючи на карантинні обмеження, цьогоріч для українців доступні далеко не всі іноземні курорти. У зв'язку з цим, VG Львів вирішив зібрати популярні та маловідомі місця для відпочинку у Львівській області, аби довести, що вдома теж добре. Їдемо на море у... Карпати.
Ви, мабуть, здивуєтесь, адже яке може бути море серед Карпатських гір, які славляться чистими річками? Дійсно, моря з пісочним пляжем в Карпатах таки немає. Але «Карпатське море» є – це нереалізований проект будівництва водосховища обсягом 200 мільйонів метрів кубічних поблизу Сколе, на річці Стрий в межах Карпатських гір.
Проект будівництва радянська влада затвердила у 1979 році, та з відходом у вічність «совєцкої» епохи завершити водосховище (чи що тут мало бути) не вдалось. На згадку залишились різні будівлі і об'єкти: будинки для персоналу ГЕС, озеро, залізобетонні конструкції верхнього і нижнього переливу води та інше.
За офіційною версією, «Карпатське море» мало слугувати штучним гірським водосховищем на базі річки Стрий. Проектанти запевняли, що таким чином вдалось би зібрати кілька мільйонів кубометрів води, якої б вистачило для постачання «зневодненого» Львова. Також тут планували встановити турбіни, які мали забезпечити околиці власною електрикою. А згодом й взагалі, тут збирались влаштувати масштабний оздоровчий курорт, який мав оживити гірську економіку.
Однак є й інша сторона медалі – для такого грандіозного будівництва потрібно було невідомо куди відселити мешканців навколишніх сіл, зокрема Довгого, Рибника та Нового Кропивника, адже їхні домівки могли опинитись під водою. Часткове переселення людей таки відбулось, але будівництво було припинено.
Цікаво, що після затвердження будівництва так званого «Карпатського моря» поодинокі скептики-інженери почали бити на сполох, мовляв, перепрофілювання річки Стрий може знищити джерела мінеральних вод (в тому числі й всім відому трускавецьку «Нафтусю») та спричинити значні зсуви у горах. Та партійних науковців це не хвилювало, адже ця гідростанція, можливо, мала бути зовсім не головним об’єктом.
Після розпаду комуністичної системи у світ «виплили» й інші версії призначення «Карпатського моря» і вони набагато цікавіші. За однією з них, тут планували побудувати новітній військовий об’єкт, підтвердження чому можуть свідчити масштабні розміри будівництва та розміри затрачених ресурсів, а також величезні 6-метрові тунелі прориті поруч. Та й у гідростанції посеред Карпат значної потреби не було, адже місцевість і так була достатньо забезпечена електроенергією. Тож ГЕС ніби мала бути лише прикриттям, аби західні розвідники нічого не запідозрили у масштабному будівництві, зовсім не далеко кордону з Європою.
Є також інша версія, що раніше геологи виявили тут величезні поклади радіоактивних копалин і будівництво водосховища підлаштовували під промислові потреби видобувальників. Є схожа версія, теж про видобуток, але водню, яким нібито багата ріка Стрий.
Водночас, навіть місцеві мешканці не можуть з впевненістю сказати, що ж насправді збиралась побудувати радянська влада посеред Карпатських гір. За словами місцевих, попід греблею будували ціле підземне місто, а людей з прилеглих сіл відселяли, бо партійникам не були потрібні свідки. Щоправда, наразі ніхто не намагався шукати якісь підземні бункери «Карпатського моря».
Та що би не планувала збудувати тут Радянська влада, сьогодні «Карпатське море» своїми руїнами нагадує Зону відчуження. Попри красиву природу та незасмічену місцевість, сюди не часто приїздять туристи. Багато людей просто не знають про існування «Карпатського моря», інші – не готові залишатись на ночівлю посеред гір, ще й відірваними від цивілізації. Адже до найближчого магазину звідси – п’ять кілометрів.
Ця історична місцина захована посеред Карпатських гір, тож дістатись сюди електричкою чи маршруткою не вийде.
Найкраще сюди їхати на власному транспорті, тоді потрібно з’їхати з Київської траси в сторону Тустані, та ще зо 10 кілометрів прямувати по бездоріжжю. А коли на горизонті замайорять бетонні монументи – то це означатиме, що «Карпатське море» не за горами (іронічно). Із точним напрямком руху з радістю допоможуть місцеві, які не приховують таємницю тутешніх гір.
Оскільки «Карпатське море» заховане посеред гір в повній глушині, то поблизу немає жодних готельних комплексів. Та якщо ви таки хочете поринути у гармонію з природою та ввібрати в себе історію радянської місцини – найкращим варіантом буде наметове містечко. Для нього є кілька гарних місць біля штучної водойми, де влітку навіть плавають та засмагають туристи.
А якщо вам потрібне більш «лакшері» місце для ночівлі, тоді варто повернутись до відпочинкових комплексів в Тустані чи приватних садиб мешканців хутору, який поруч.
З відпочинку на цьому «морі», звісно, мушель не привезти. Проте незабутні спогади та більше десятка красивих фотографій для Інстаграму вам забезпечені. Враховуючи, що «Карпатське море» є досить маловідомим місцем, про яке навіть на західній Україні мало хто знає, тож ваші розповіді з такої відпустки будуть цікавими ще багато років. І не забувайте, що за доброю карпатською традицією, у місцевих мешканців завжди можна придбати міцного домашнього вина та грибів.
Нагадаємо, раніше ми розповідали про особливості відпочинку в місті здоров’я – Трускавці, а також про спокійний та тихий відпочинок в Раковці.