Як переселенці з Донбасу відкривають бізнес у Львові

Як переселенці з Донбасу відкривають бізнес у Львові

фото з сайту ostro.org

З самого початку російської агресії в Україні і анексії Криму дуже багато кримчан знайшли свій новий дім у Львові. Перші громадські організації з допомоги переселенцям з'явилися саме в цьому місті. Західна столиця, як не дивно, зустрічала російськомовних кримчан, розбиваючи всі міфи про русофобію і "злих бандерівців".

На сьогоднішній день у Львівській області офіційно зареєстровано близько 11 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Це майже в 20 разів менше, ніж, наприклад, в Харківській області та в 3 рази більше, ніж у Чернівецькій.

Натхненні досвідом кримчан, багато жителів Донбасу, рятуючись від війни, вибрали саме Львів своїм новим домом. Аби не  сидіти на шиї в держави і  не чекати допомоги, вони почали реалізовувати свої бізнес-проекти.

Місцева влада, громадські та міжнародні організації також долучилися до цього процесу і надали переселенцям максимально сприятливі умови для початку своєї справи. Таким чином, Львів став мало не центром України щодо успішної реалізації бізнес-проектів внутрішньо переміщеними особами.

Про те, що місцева влада всіляко цьому сприяє, кажуть представники місцевих громадських організацій, які займаються питаннями, пов'язаними з допомогою переселенцям у відкритті бізнесу."Ми співпрацюємо з місцевою влади на певних етапах. Наприклад, в інформаційному плані. Палиці в колеса нам не вставляють ... Тут сприятливий бізнес-клімат, тому що багато організацій займаються допомогою переселенцям у відкритті та веденні бізнесу ", - розповіла "Острову" офіційний представник "Клубу ділових людей" Оксана Кулеба.

Разом з цим, останнім часом переселенці все ж стикаються у Львові з низкою складнощів. Головна проблема - ціна на оренду житла. Наплив переселенців тільки сприяв її зростанню. Також у місцевих жителів поменшало ентузіазму допомагати переселенцям. Відмови в здачі житла з формулюванням - "Донецьку не здаємо", не втратили своєї актуальності навіть сьогодні.

"Коли на Львів пішла перша хвиля переселенців, то місцеві люди готові були їм допомагати і сприяти їх працевлаштуванню і початку бізнесу. Але через деякий час ця готовність почалася стиратися. Може, було певне перенасичення. Хтось, і ми таких зустрічали, скаржився, що для переселенців створюються сприятливі умови, а місцевим нічого подібного не робиться ", - вважає виконавчий директор ГО" Центр просвіта та розвиток людини" Наталя Проць.


"Погляд у майбутнє" від педагогів з Донецька

Наталя Кантаровська - викладач української мови з Донецька. Приїхала до Львова з чоловіком і дитиною в червні 2015 року. Перший час після переїзду торгувала взуттям. "Знайти роботу за фахом не вийшло, а виживати треба було", - згадує Наталя.

Через кілька місяців у Львові Наталя познайомилася з землячкою, викладачем математики та інформатики Ельвірою Пивовар. Вона з двома дочками приїхала до Львова, як сама каже, з числа перших.

"Я дуже боялася. Ми буквально втекли з Донецька на початку червня 2014 року, коли все тільки почалося. Моя молодша дочка вчилася в школі при консерваторії, і коли почалися перші бомбардування в аеропорту, якраз було призначено іспит. І дуже багато дітей не доїхали до іспиту, батьки боялися відпустити дітей з дому ... Пізно ввечері ми виїхали з Донецька ", - говорить вона.

З пошуком роботи у Ельвіри спочатку також не склалося. Деякі школи пропонували роботу вчителем інформатики, але в останній момент "м'яко відмовляли".

Тоді вона вирішила не сидіти на шиї у держави і почати власну справу. Так і народилася ідея відкрити центр репетиторства  для дітей "Погляд у майбутнє" за грантової підтримки ГО "Клуб ділових людей". Саме там Ельвіра познайомилася з Наталею і запросила її працювати в майбутньому центрі.

"Нам вдалося створити кілька робочих місць, в тому числі ми працевлаштували інших педагогів-переселенців", - каже Наталя.

У Центрі дітей готують до школи, зовнішнього незалежного оцінювання, "підтягують" з усіх шкільних предметів, а також займаються музикою, малюванням та іншими розвиваючими програмами для дітей.

Незважаючи на всі труднощі на новому місці, додому, в рідний Донецьк, жінки повертатися не збираються, навіть якщо там запанує мир і повернеться українська влада.

"Жити в Донецьк не повернемося", - в один голос говорять Наталя і Ельвіра.

Наталя зізналася, що деякі друзі дочки, які залишилися в Донецьку, внесли її в "чорні списки" в соціальних мережах або видалили зовсім.

"Я сама викладач української мови, у нас зі студентами в Донецьку був великий молодіжний проект "Моя Батьківщина - Україна ". Коли в нашому місті захопили будівлю облдержадміністрації, ми з моїми студентами влаштовували там флешмоб, виходили у вишиванках і так далі. У нас є якесь дитяче почуття образи, що нас вигнали. За що? ", - нарікає Наталя.


"Ковток Греції" у Львові від донецького хлопця

Євген Терещенко разом з дружиною переїхав до Львова в червні 2014 року. Раніше він працював в автомобільному бізнесі в Донецьку. Так само кілька років Євген працював в Греції, там він навчився робити місцеві кавові напої. Таке вміння і дало можливість відкрити свій бізнес на Заході України. Тепер Євген ресторатор, що робить, за його словами, кращу грецьку каву у Львові.

"Влаштувались у Львові швидко. Зізнаюся чесно, що сюди приїхали на запрошення друзів. За цей час у мене народила дружина, так що дочка - справжня львів'янка. Коли приїхали до Львова, почули про проект Клубу Ділових Людей і МФ "Відродження" "Новий відлік" і вирішили взяти участь ", - згадує він.

Ресторатор зізнався, що на відкриття кафе отримав близько 70 тисяч гривень грантових коштів. Грошей не вистачає, але молодий підприємець впевнений, що він знайшов свою бізнес-нішу.

"У Львові ніхто не робить такої кави і напоїв. Немає жодного закладу, де роблять холодний шоколад з льодом ... А саму каву я отримую безпосередньо з Греції. У мене залишилися там друзі, які допомагають з поставками ", - говорить він.

За словами Євгена, вести бізнес у Львові ніхто не заважає і палиці в колеса не вставляє.

"Тут все прозоро", - запевняє він.

Що стосується облаштування на новому місці, головною проблемою він називає оренду житла.

"Перший час Донецьких дуже боялися у Львові", - стверджує Євген і додає, що особливих привілеїв переселенцям з Донбасу чекати не варто. - "На поступки переселенцям не йдуть. Ми тут нарівні з місцевими жителями. І може бути і більше головного болю, ніж у львів'ян. Нас тут не дуже люблять ".

Повертатися до рідного Донецька Євген не планує, навіть за умови повернення туди української влади. Та й оптимізму у нього на цей рахунок мало. Вважає, що найближчим часом конфлікт на Донбасі не вирішиться.

"У мене тут дружина, дитина, робота, тут уже наш будинок. Я не думаю, що протягом 10 років там щось буде ... Це питання на десятки років, як і Нагірний Карабах, Придністров'я ", - говорить він.

Незабаром можна буде спробувати грецьку каву і в рідній для Євгена Донецькій області. Він планує відкрити ще одну кав'ярню в Маріуполі.


Сім'я з Донецька відкрила бізнес, який допомагає іншим переселенцям

Надія і Віктор Нещаденко виїхали з Донецька в кінці травня 2014 року. Вони називають себе політемігрантами.

"Ми виїхали з політичних мотивів. Коли ми виїжджали, обстрілів ще не було, але і України тоді вже теж не було. Ми не втекли від війни ... У Львові у нас нікого не було. Це була антиреакція. Оскільки в Донецьку почався пресинг на українців, то ми вирішили поїхати в саме серце України. Ми тоді були одні з перших ", - каже Віктор.

Пізніше все більше і більше людей стали приїжджати до Львова, тому Надія і Віктор вирішили об'єднуватися і створили громадську організацію "Громадський рух переселенців Донбасу".

"Ніяких мовних проблем не було і немає. Люди у Львові - дуже толерантні ", - зазначає Віктор.

Паралельно сімейна пара стала займатися відкриттям власного бізнесу. Спочатку вони відкрили агентство нерухомості "Фаворит-ріелт" для оренди, купівлі / продажу нерухомості у Львові. Віктор згадує, що перший час допомагали переселенцям знайти житло в місті, часто робили це безкоштовно.

За його словами, найголовніша проблема, в якій стикаються внутрішньо переміщені особи, коли приїжджають до Львова - це пошук житла. По-перше, ціни на квартири в місті не найнижчі. По-друге, багато господарів як і раніше не хочуть здавати житло переселенцям.

"Місто ніяк не допомагає переселенцям. Міська влада не виділяє землю, покинуті будинки або ще щось ... Десь половина господарів не беруть переселенців. До них навіть звертався мер Львова Андрій Садовий, щоб вони були більш лояльними, але все одно до цих пір відмовляють ", - вважає Віктор.

Трохи вставши на ноги, вони відкрили ще й агентство подорожі "Sweet Tour".

"Звичайно, важко, грошей не вистачає, як і в будь-якому початковому бізнесі. Грант отримали на бізнес і стало трохи легше ", - говорить він.

У будь-якому випадку повертатися назад до Донецька Віктор і Надія не збираються.

"Назад до Донецька ми повертатися не будемо. Як би там все не склалося. Ми вважаємо, що Україна - це там, де майоріють українські прапори і де дотримуються українські закони. На окупованій території України немає ", - зазначає Віктор Нещаденко.

Львів у новинах:

Батькам на замітку: які категорій дітей зможуть влітку безкоштовно відпочити

Львів’янину на замітку: в мережі запустили сервіс зміни реєстраційних даних для підприємців

ТОП-10 найдешевших хостелів Львова