Платити в середньому доведеться на 3% більше
Кожен другий українець вже через кілька місяців буде отримувати субсидію. За підрахунками міністерства соціальної політики, під час опалювального сезону з 15 мільйонів сімей субсидію оформлять 9 мільйонів (зараз 6). На даний момент одержувачі субсидій в середньому покривають 12% від реальної вартості "комуналки", в опалювальний сезон цю суму збільшать до 15%.
Сайт "Сегодня.ua" з'ясовував, скільки за послуги ЖКГ доведеться платити українцям, які оформили "знижку" від держави, і кого взагалі можуть позбавити допомоги.
Обов'язковий платіж: чим більший дохід, тим більше доведеться платити
"Коли сім'я отримує субсидію, то вона зобов'язана сплачувати обов'язкову частку платежу, встановлену органом соціального захисту І це зрозуміло : держава не лише допомагає оплатити житлово-комунальні послуги, а й накладає обов'язок - певну частину цих послуг ви повинні оплачувати", - пояснюють в Міністерстві соціальної політики.
"Коли сім'я отримує субсидію, то вона зобов'язана сплачувати обов'язкову частку платежу, встановлену органом соціального захисту", - розповідають в міністерстві.
Сума обов'язкового платежу залежить від доходу сім'ї та розраховується індивідуально. Наприклад, сім'ї з трьох осіб, яка живе на одну мінімальну зарплату, доведеться заплатити за "комуналку" всього 2,8% від свого доходу (42 Гривні). Якщо ця ж сім'я буде жити на дві мінімальні зарплати (3 тисячі гривень), обов'язковий платіж збільшиться до 170 гривень (5,6%).
Однак уже незабаром платити доведеться більше. Так, зараз одержувачі субсидій покривають 12% нарахувань, з початком нового опалювального сезону оплатити доведеться 15%, - пояснив міністр соцполітики Андрій Рева. Якщо працездатний член сім'ї офіційно не працює, при розрахунку субсидії, як заявив заступник Міністра соціальної політики Віталій Мущинін, будуть враховувати його дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів (на даний момент - 2900 гривень). Раніше для непрацюючого члена сім'ї вважали дохід в розмірі одного прожиткового мінімуму.
фото: vesti-ukr.com
Варто відзначити, що субсидія нараховується на соціальну норму споживання, яка залежить від кількості осіб в сім'ї та площі житла. Ті, хто перевищує норму споживання, за "зайві" ресурси повинні платити повну вартість.
Наприклад, для кожної сім'ї субсидія покриває опалення 35,22 квадратних метрів + 13,65 квадратів на кожного прописаного у квартирі людини. Сім'ї з трьох осіб держава компенсує опалення 76,71 квадратних метрів. Після перегляду тарифу на опалення, наприклад, в Києві, на опалення 76,71 квадратних метрів знадобиться 2554 (1,8 гривень Гкал Тепла). Сім'ї з трьох осіб в квартирі площею 100 квадратних метрів за опалення 23 квадратів доведеться платити без "знижки".
Згідно з постановою Кабміну, сім'я (з газовою плитою) з трьох осіб за місяць може використовувати 150 Квт / год електроенергії (решта не покриває субсидія). На опалювальний сезон, згідно з нормативом Кабміну, потрібно витрачати не більше 1200 кубометрів газу.
До слова, українцям із середнім достатком субсидія взагалі не передбачена. Так, за даними Держстату, середня зарплата в Україні перевищила 5 тисяч гривень. Сім'я з трьох осіб (дитина і двоє дорослих) в місяць в середньому може отримувати 10 тисяч гривень, як пояснили в Мінсоцполітики, обов'язковий платіж в цьому випадку становитиме 28% від доходу - 4,2 тисячі гривень.
За що можуть забрати субсидію
Найчастіше в субсидії відмовляють тим, хто зробив покупку або оплатив послугу на суму від 50 тисяч гривень(одноразовий платіж). Наприклад, зробив дорогу офтальмологічну операцію.
"Субсидію не можуть отримати люди, які в період за 12 місяців до моменту подачі заяви на оформлення субсидії здійснили покупку або оплатили послугу на суму від 50 тисяч гривень (одноразово). Виняток - оплата комунальних послуг в межах соціальних норм. Також до уваги не беруться медичні маніпуляції, спрямовані на забезпечення життєдіяльності ", - розповіли на гарячій лінії Кабміну.
Кому не дадуть "знижку":
Якщо в період 12 місяців до оформлення субсидії було вироблено покупку або оплачено послуги на суму від 50 тисяч гривень (одноразово)
Якщо субсидіант приховує додатковий дохід.
Високий дохід не дозволяє отримувати субсидію
В загальний дохід при нарахуванні субсидії враховується дохід від сільськогосподарської діяльності, здачі житла в оренду, дохід від банківських депозитів або цінних паперів.
Для того, щоб визначити недобросовісних одержувачів субсидій, Міністерство фінансів проводить масштабну перевірку. Так, паралельно з підвищенням тарифів чиновники планують впроваджувати програму з енергозбереження і перевіряти, чи всі субсидіанти дійсно мають право на допомогу від держави.
До слова, в інтернеті можна знайти десятки оголошень про оренду квартир з хорошим ремонтом і оформленою субсидією. У міністерстві економіки говорять, якщо сім'я здає квартиру, оформити субсидію вони можуть тільки на те житло, в якому живуть. Більш того, при оформленні субсидії буде враховуватися і дохід від здачі в оренду житла. Як припускають чиновники, найімовірніше ті, хто здає квартири з "субсидіями", приховують додатковий дохід від оренди.
Фото: OLX
"Всім, хто отримує допомогу і дійсно повинен її отримувати, боятися не потрібно. Чи не будуть відбирати у людей пільги субсидії. Боятися потрібно тим, хто використовує цю систему незаконно. Якщо оформляють на померлих людей, на людей, які виїхали. Боятися потрібно тим, хто порушує закон ", - розповідає заступник міністра фінансів Оксана Макарова.
Оксана Макарова зазначила, що перевірку проводитимуть лише за тими даними, які є у держорганів. Так, наприклад, якщо жителі села продають молоко, але цей дохід не реєструють, його при "верифікації" враховувати не будуть.
Читайте ще новини Львова:
Призначення житлових субсидій, нові правила