Майбутнє львівських ПТУ: чи потрібні сьогодні робітничі професії

Новина - Події - Майбутнє львівських ПТУ: чи потрібні сьогодні робітничі професії

Новина - Події - Майбутнє львівських ПТУ: чи потрібні сьогодні робітничі професії

Події
20 вересня 2016 12:32

З обласного бюджету виділили кошти на профтехучилища Львівщини, та лише на вересень-жовтень. “Пошта” поцікавилась, яке майбутнє чекає на ПТУ, якщо держава не подбає про їх фінансування, та чи потрібні сьогодні робітничі професії

У грудні 2015 року нардепи одним потиском кнопки залишили без централізованого фінансування майже 900 професійно-технічних навчальних закладів. 300 тисяч учнів та 40 тисяч викладачів уперше стали проблемою місцевих бюджетів, які й так заледве дають собі раду.

Не оминула проблема з фінансуванням училищ і Львівщину, де із понад 50 професійно-технічних закладів 22 перебувають на обласному фінансуванні.

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич ще у травні зазначила, що професійно-технічна освіта з нового року має фінансуватися з кількох джерел. Перше – державна субвенція на здобуття загальної середньої освіти у рамках професійно-технічної освіти. Друге – два види замовлення на підготовку робітничих кадрів: державне, що пов’язане з гостродефіцитними професіями національного значення, а також регіональне, яке здійснює область і міста обласного значення для місцевого ринку праці. Третє – залучення коштів бізнесу. Це джерело буде пов’язане з модернізацією бази ПТУ та визначеними пріоритетними спеціальностями.


фото: rnpp.rv.ua 

А, тим часом, влада на місцях намагається знайти кошти, аби профінансувати профтехучилища. Зокрема, на сесії 13 вересня депутати Львівської облради внесли зміни до показників обласного бюджету на 2016 рік. Завдяки  перевиконанню на 54,4 млн грн планових завдань із мобілізації податків і зборів до обласного бюджету за січень-серпень обранці збільшили видатки  для виплати заробітної плати на 32,3 млн грн. Відтак, з обласного бюджету Львівщини профінансують потреби профтехучилищ області за вересень-жовтень. Депутати підтримали рішення скерувати кошти для оплати видатків професійно-технічних училищ області за вересень-жовтень цього року.


Вчасно виплачувати зарплатню


З обласної казни забезпечать виплату заробітної плати працівникам ПТУ та стипендії учням (15 018 тис. грн та 4 400 тис. грн відповідно), допомогу учням-сиротам (291,4 тис. грн) та проведення розрахунків за електроенергію (290,6 тис. грн)

“Левова частина бюджетних коштів, котрі ми розподіляли, скерована для оплати видатків профтехучилищ. Мова йде про ті училища, котрі є у Львівській області, окрім тих, які є у містах обласного значення”, – повідомив голова Львівської облради Олександр Ганущин.

Він також зазначив, що перше півріччя обласний бюджет показав позитивну динаміку.

“Це дасть можливість вчасно виплачувати заробітну плату. Загалом в нас дуже позитивна динаміка по обласному бюджету. Деякі скептики сумнівались в тому, що ми його виконаємо, а ми його перевиконали. Якби не було проблем з ПТУ, то взагалі б все було чудово, але зараз маємо те, що маємо. З профтехосвітою ситуація складка. Область повинна закривати заробітну плату тій частині навчальних закладів, які закріплені за нами. Тому левова частина тих грошей, які розподіляли на сесію пішла на закриття питання по заробітній платі. Наголошу, що міста обласного значення на Львівщині фінансуватимуть ПТУ зі свого бюджету”, – зазначив голова ЛОР.  


Підтримка робітничих кадрів


Про стан та фінансування української освіти, зокрема професійно-технічної та середньої, йшлося на зустрічі голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки із народними депутатами України – членами Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти у середу, 14 вересня.

Очільник області наголосив, що дуже важливою є підтримка робітничих кадрів,  зокрема недопущення відтоку кращих професійних кадрів за кордон.

Також йшлося і про роль та місце освітньої галузі у забезпеченні збалансованого соціального і економічного розвитку області.

Обговорили і рівень початкової освіти в Україні та взаємодію у навчальному процесі вчителів та учнів, а також важливість освіченості громадян для прогресу країни, інформує прес-служба ЛОДА. 

“Для розвитку регіонів, особливо сільської місцевості, перш за все необхідно  розвивати дорожню, освітню інфраструктуру та комунікацію”, – зазначив Олег Синютка.


Не буде ПТУ – не буде інвесторів


Як зазначив “Пошті” Роман Матис, начальник управління інвестиційної політики Львівської облдержадміністрації, іноземні інвестори, які приходять на Львівщину, зацікавлені не лише у підготовленості випускників ПТУ, а й в розвитку навчальних закладів. 

“Професійно технічна освіта сьогодні в нас занедбана. Звичайно, інвестори, які приходять до нас, одне з перших питань, яке задають, це “чи є в нас навчальні заклади, які готують  певних профільних кадрів – зварювальників, кравчинь, слюсарів, фахівців по дереву тощо”. Сьогодні намагаємось сконтактовувати кожного інвестора з профільними навчальними закладами  у тій локації, де він збирається розміщувати підприємство з тою метою, щоби ці ПТУ скоригували свої навчальні програми  відповідно до потреб тих інвесторів, які  надаватимуть робочі місця у їх околиці. Щоби випускники мали можливість проходити одразу виробничу практику. Тоді буде така зворотна зацікавленість, бо з одного боку профтехучилища  не будуть працювати вхолосту, просто випускаючи людей, які не матимуть роботи, а з іншого – також інвестори  матимуть гарантію, що у них завжди буде достатній вибір фахівців у відповідній галузі”, – зауважив співрозмовник.

З його слів, якщо на Львівщині занепадатиме професійно технічна освіта, то не бачити нам інвестицій в майбутньому. Адже здебільшого інвестори потребують власне працівників виробничих напрямків. 

“Адже ті, хто проходитимуть практику на підприємстві, потенційно зможуть там залишитись, якщо проявлять себе відповідно. Це дуже важливо! Ба більше – інвестори навіть готові якимось чином допомагати навчальним закладам встановлювати сучасне обладнання, щоби кравчині навчались на тих машинках, які зараз використовують, а не на тих, що використовували півстоліття тому.  Тут є пряма зацікавленість інвесторів у професійно-технічній освіті. Компанії, які приходять на Львівщину, потребують випускників власне профтехучилищ, і якщо в нас не буде ПТУ, то ми не зможемо бути конкурентними на ринку праці”, – наголосив Роман Матис. 


Олег Синютка, голова Львівської облдержадміністрації:


– Ми довгий період часу в незалежній Україні робили наголос в сторону гуманітарних професій, але цей час минув. Сьогодні, коли росте економіка, з’являється потреба у виробничих кадрах. Зокрема, за два останні роки, на Львівщині відкрили чотири підприємства, що мають працівників більше двох тисяч, не говорячи про малі підприємства, на яких працюють 350-400 працівників. Всі вони отримують стабільну добру заробітну плату. Тому, ми в ніякому випадку не можемо втратити систему профтехосвіти. Це питання національної безпеки для держави. Також ми повинні робити промоцію ПТУ, тому що сьогодні праця будь-якого слюсаря, токаря, будівельника більш престижніша, ніж праця економіста, юриста, бухгалтера. Львівщина зараз має найкращі показники по залученню інвестицій в Україні. Недаремно Президент цього року і відкрив нове підприємство і заклав капсулу під будівництво нового. Ми сьогодні пропонуємо потенційним інвесторам якраз використовувати базу профтехосвіти, щоб на цій базі готувати працівників того профілю, який вимагає економіка.


Роман Зафійовський, член Комітету підприємців Львівщини:


– Не бачу нічого поганого в тому, що переклали фінансування профтехосвіти на плечі місцевих бюджетів. Як на мене, то на місці легше контролювати витрачання коштів, аби тільки були зацікавлені особи, які будуть слідкувати чи ці фінанси використовують ефективно чи ні. На мою думку, сьогодні в професійно-технічній освіті є величезна проблема, що стосується підготовки кадрів. Але в принципі така проблема зараз є чи не у всій сфері освіти в Україні. Ми відстаємо від європейських країн, море нашої молоді їде вчитись на Захід і, щонайгірше, для багатьох це дорога в один кінець. Такі наші реалії зараз, будьмо відверті. Щоб це побороти, треба поступово вводити приватний сектор і в галузь освіти. Левова частка професійно-технічної освіти, вважаю, повинна бути приватною, тобто платною. У сусідній Польщі чи у Німеччині традиція отримання приватної освіти столяра, автослюсаря, токаря є досить популярною. За кордоном працюють вже не такі традиційні заклади освіти, а великі приватні майстерні, де навчають робити вироби з дерева, ремонтувати авто, а не так, як у нас, що за день в училищі, може, одну гайку дадуть закрутити, а то й не дадуть. Треба готувати професіоналів! Лише тоді підприємці, які потребують кваліфікований персонал, матимуть мотивацію щодо інвестування саме в таку освіту. Тоді буде конкуренція. За кращого, здібнішого і перспективнішого студента буде боротьба. А студент буде вибирати, де йому краще здобувати освіту. На превеликий жаль, сьогодні на Львівщині дуже мало спеціалістів виробничих професій. На будівництві дефіцитні професії – кранівники і зварники. Але, якщо ж такі є, то заробляють вони досить таки непогано – навіть 15 тис. грн у місяць. Але, повторюсь, справжніх фахівців своєї справи дуже мало.

Читайте ще новини Львова:

У Львові десять освітян притягнули до відповідальності за побори

Готуй ковдру та заварюй каву: на Львів насуваються заморозки

Вщент: через потужну аварію на Львіщині автівки розлетілись на шматки

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах