День Конституції України 2021: традиції, цікаві факти

День Конституції України 2021. Фото: goodfon (умовне)

День Конституції України 2021. Фото: goodfon (умовне)

Події
28 червня 2021 12:46

День Конституції України щороку відзначають 28 червня, що в 2021 році випало у понеділок. Цього дня, 25 років тому, наша країна отримала свій найважливіший і головний документ — Конституцію!

VG Львів зібрав найцікавіші традиції святкування, історію виникнення свята та інші цікаві факти.

Як виникло свято

День Конституції України 2020. Фото: goodfon.ruДень Конституції України 2020. Фото: goodfon.ru

День Конституції України — це державне свято, історія якого почалася з 1996 року та супроводжувалась довгими обговореннями та дебатами. Тоді, у ніч на 28 червня, парламент прийняв Конституцію незалежної України.

Цікаво, що Україна як незалежна держава прожила без власної Конституції практично п'ять років і стала останньою з пострадянських країн, де прийняли Конституцію – основу української держави, де написано, що країна існує для людей, але не навпаки.

Історія прийняття Конституції України

День Конституції України 2020. Фото: goodfon.ruДень Конституції України 2020. Фото: goodfon.ru

У 1996 році створили спеціальну парламентську комісію під керівництвом депутата Михайла Сироти, якого вважають одним з «батьків» Конституції.  Розгляд документа у Верховній раді почався 27 червня, а контролював процес особисто тодішній Президент Леонід Кучма.

В ту ніч дискусія депутатів тривала протягом 23 годин, з 27 по 28 червня. А спікер Ради Олександр Мороз заявив, що депутати працюватимуть до тих пір, поки не буде прийнята Конституція.

Тоді депутати врахували всі зауваження президента України Леоніда Кучми та підтримали всі суперечливі статті проекту: про державні символи нашої країни, про державну українську мову, про право приватної власності.

28 червня о 9:20 відбулося голосування народних депутатів України за прийняття Конституції. За те, щоб прийняти Конституцію України проголосували 315 депутатів; 36 — проти, 12 утрималися, 30 не голосували.

День Конституції України 2020. Фото: Корупція.інфоДень Конституції України 2020. Фото: Корупція.інфо

Після ухвалення Конституції Парламентарій урочисто вніс до зали синьо-жовтий державний прапор, тоді ж в українському парламенті вперше пролунав національний гімн України.

Міжнародне співтовариство схвалило Конституцію України, назвавши її однією з найдемократичніших у світі.

Традиції святкування

День Конституції України 2020. Фото: Дивись.інфоДень Конституції України 2020. Фото: Дивись.інфо

28 червня – не просто додатковий вихідний день влітку. І щороку влада та активісти намагаються донести громадянам важливість Конституції України, влаштовуючи багато просвітницьких та патріотичних заходів, виставок, парадів, концертів та фестивалів.

Традиційно,  в День Конституції України вулиці прикрашають національними прапорами та патріотичними плакатами. Також лунають урочисті промови, привітання перших осіб держави та членів інших країн.

У Львові урочисто відзначили й 25-ту річницю Конституції України. Представники влади міста та області, військові, представники громадськості долучилися до підняття прапора України у сквері «На валах», а також поклали квіти до пам’ятників В’ячеславу Чорноволу й Тарасу Шевченку.

День Конституції у Львові. Фото: Роман БалукДень Конституції у Львові. Фото: Роман Балук

Цікаво, що День Конституції — це єдиний державний вихідний, згадка про який є в самому тексті Основного закону:

«Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України».

Додавайтеся у Viber і підписуйтеся на нас в Instagram. Обговорити цю новину можна на нашій сторінці у Facebook.

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах