Несподівана знахідка: у старій львівській квартирі виявили плівку з унікальними кадрами

Несподівана знахідка: у старій львівській квартирі виявили плівку з унікальними кадрами. фото: molbuk.ua (умовне).

Несподівана знахідка: у старій львівській квартирі виявили плівку з унікальними кадрами. фото: molbuk.ua (умовне).

Події
30 травня 2020 13:42

У Львові знайшли фільм першого українського кіномитця Галичини Юліана Дороша. Стрічку «З народних джерел» режисер зняв про гуцульських майстрів у кінці 60-х – початку 70-х років.

Як пише Zaxid.net, на плівку з фільмом натрапили дослідники у помешканні Дорошів, що на вулиці Левицького у Львові. У ній кіномитець прожив більшу частину свого життя. Після смерті квартира перейшла до сина – мистецтвознавця Андрія Дороша. Після смерті останнього у 2009 році помешкання стало власністю міста. Тут планується відкрити музей. Нещодавно родичка Дорошів Тетяна Крушельницька запросила до квартири дослідників.

Несподіване відео: у центрі Львова знайшли схованку з викраденими гаманцями

«Плівка лежала на видному місці. Вона ніби просилася в руки. Відразу впали мені в око такі дві коробки. Одна з них була порожня, а друга була тяжка і мала глухий звук», – розповідає колекціонер кінотехніки Ігор Ткачик.

Чоловік забрав плівку додому, щоби переглянути і оцифрувати. У титрах побачив напис: автор Юліан Дорош. Одразу дав знати автору та ініціатору Львівського фотомузею Роману Метельському.

«На плівці написано: «Кінонариси про гуцульських народних майстрів, Косівщина – Львів, 1965-1971 р., автор фільму Юліан Дорош». Ми були вражені: ми знайшли кіно! Фільм повний, просто бомбезний! Ігор його перемотав на касету, для того, щоб можна було оцифровувати. Ми маємо оригінальний фільм Юліана Дороша, який він сам монтував», – розповів Роман Метельський.

Несподівана знахідка: у старій львівській квартирі виявили плівку з унікальними кадрами.Несподівана знахідка: у старій львівській квартирі виявили плівку з унікальними кадрами.

На плівці – чорно-білі та кольорові кадри. Гуцульські майстри роблять ліжники, сирних коників, пишуть писанки, різьблять і все впереміш із краєвидами Карпат. А у фіналі – Косівський базар у кольорі. Щойно закінчиться карантин, фільм презентують у Національному музеї, а далі, за бажанням родичів, його викладуть у вільний доступ.

Довідка: Юліан Дорош (1909-1982) - український фотограф-художник, піонер української кінематографії та етнознавець - має у своєму доробку понад 12 тисяч унікальних кадрів про народне мистецтво Галичини. Його вважають одним із засновників Українського фотографічного товариства. З 1932 року він виконував обов’язки редактора журналу «Критика», а також був одним із редакторів журналу «Світло й Тінь».

Нагалаємо, на Львівщині виявили ексклюзивні "Жигулі" 1984 року.  Знайшли ВАЗ-2106 в ідеальному стані і з мінімальним пробігом в місті Стрий.

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах