Біля Львова археологи виявили житло ранніх слов’ян – фото

Біля Львова археологи виявили житло ранніх слов’ян

Біля Львова археологи виявили житло ранніх слов’ян Фото: ras.gov.ua

Події
09 червня 2022 08:29

Біля Львова тривають розкопки багатошарової пам’ятки Сокільники-1, що потрапляє у межі будівництва нового кварталу. На місці розкопок археологи виявили давнє житло слов’янського періоду, печі та реманент.

Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації

Вперше її виявили та дослідили ще у 1975 році. У 1970-х роках археологам вдалось виділити на ній три різночасові поселення: ранньозалізного часу (1 тис до н.е.), зубрицької культури (3 – 4 ст. н.е.) та райковецької культури (8-9 ст. н.е.). 1991 року пам’ятку офіційно внесли у реєстр.

«Пам’ятка є багатошаровою, а це означає, що на цій території люди селились впродовж століть. Найцікавішими для нас є об’єкти та артефакти 5-7 ст., які  ми пов’язуємо з празькою культурою, і які дають нам нові свідчення про існування та розвиток слов'янських поселень в околицях Львова», - розповіла наукова співробітниця Рятівної археологічної служби Зоя Ільчишин.

У 2022 році науковці Рятівної археологічної служби розпочали розкопки, аби більше дізнатись про пам’ятку, частина якої буде забудована. Тут виявили понад 40 об’єктів, зокрема давні житла слов’янського часу, господарські споруди та наземні конструкції, від яких залишились сліди стовпових ям.

Біля Львова археологи виявили житло ранніх слов’янБіля Львова археологи виявили житло ранніх слов’ян Фото: ras.gov.ua

Біля Львова археологи виявили житло ранніх слов’янБіля Львова археологи виявили житло ранніх слов’ян Фото: ras.gov.ua

Серед вивчених об’єктів – три напівземлянкові житла, які були типовими для представників празької культури. Зазвичай вони мали площу 6-20 м², двосхилий дах, обшитий соломою і очеретом, та печі, складені з каміння. В одному з таких будинків у Сокільниках було знайдено косу-горбушу того часу.

«Празька культура - найбільш рання з культур, які чітко пов'язують зі слов'янами. Поселень представників цієї культури в околицях Львова є доволі мало. Для археологів особливо цікавим є зв'язок празької з більш ранніми культурами пізньоримського часу. Вважається, що слов'яни становили частину черняхівської культури.  А зараз на пам'ятці Сокільники-1 вперше трапляються одночасно матеріали зубрицької культури (пізньоримського часу), празької та райковецької. Тобто маємо майже безперервне проживання від 3 до 9 ст. Це дуже важливо для розуміння етногенезу слов’ян», - розповів науковий співробітник Рятівної археологічної служби Олександр Сілаєв.

Біля Львова археологи виявили житло ранніх слов’янБіля Львова археологи виявили житло ранніх слов’ян Фото: ras.gov.ua

Додавайтеся у Viber і підписуйтеся на нас в Instagram. Обговорити цю новину можна на нашій сторінці у Facebook.

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах