Повістки і військовий облік для чоловіків: юристка відповіла на найпопулярніші запитання

Повістки і військовий облік для чоловіків: юристка відповіла на найпопулярніші запитання.

Повістки і військовий облік для чоловіків: юристка відповіла на найпопулярніші запитання. Фото: suspilne.media.

Події
30 червня 2022 07:03

У соцмережах масово з’являються повідомлення про роздачу військкоматами повісток чоловікам призовного віку. Їх вручають на блокпостах, на пляжах, у нічних клубах і навіть біля супермаркетів. Нерідко вручення повістки використовують як каральний метод, роздаючи їх порушникам комендантської години, нетверезим водіям і всіляким хуліганам. Втім, це ще не означає, що усі ці чоловіки потраплять до війська, адже повістки бувають різні.

Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації

Які бувають повістки

«Повістки бувають різні, і сама по собі повістка не означає призов на службу. Військкомат може викликати для постановки на облік для уточнення певних даних чи для проходження військово-лікарської комісії чи для відправлення на службу – і все це робиться через повістку. І, на жаль, пересічному громадянину дуже важко розрізнити, яку повістку він отримав. Як правило, у тій повістці, що передбачає відправку на службу, вказана конкретна дата, година, коли треба з’явитись у військкомат, і є перелік речей, які треба брати з собою. Всі інші повістки видаються для постановки чоловіків на військовий облік», – розповіла Zaxid.net Дар’я Тарасенко.

За її словами, щоб розрізняти повістки, варто розуміти контекст, за яких обставин вручають повістку. Припустимо, чоловік живе у Харкові, і він стоїть на обліку у місцевому військкоматі. Відповідно, у військкоматам є всі відомості про нього, вони знають, чи є в нього члени сім’ї з інвалідністю, який його стан здоров’я, чи він придатний до служби – і цей військкомат може прийняти рішення, що цей чоловік може бути відправлений на службу. В такому випадку військкомат може направити військовозобов’язаному одразу повістку «на відправку».

Але якщо цей харків'янин отримав повістку у Львові, то у такому випадку львівський військкомат не зможе відправити чоловіка одразу на службу. Спочатку треба перевірити, можливо, у чоловіка є підстави для відстрочки або він є непридатним або обмежено придатним, і лише після з’ясування цих обставин можна його відправляти служити.

Коли йдеться про вручення повісток на заході України приїжджим чоловікам, то ці випадки – це зазвичай повістки для постановки на військовий облік. У всіх військовозобов’язаних є обов’язок при зміні місця проживання протягом семи днів стати на облік у військкоматі в тому населеному пункті, де є його нове місце проживання. Зараз чоловіки активно переміщуються територією країни, і це і викликало ситуацію з масовим врученням повісток. Часто чоловіки не квапляться піти до військкомату за своїм новим місцем проживання, тому військкомати мусять таким шляхом вирішувати проблему з не постановкою на облік.

Що буде, якщо не відреагувати на повістку

«Існує адміністративна і кримінальна відповідальність. Адміністративна передбачена за порушення правил військового обліку – це той випадок, коли чоловік змінив місце проживання, але не пішов ставати на облік. І до відповідальності можуть бути притягнуті і ті чоловіки, яким повістки не вручались. Наприклад, якщо чоловік приїхав у Львів, отримав довідку ВПО, де видно, коли він переїхав у Львів, а у військкомат він не прийшов. У такому випадку якщо військкомат пізніше це виявить, то може бути складений протокол, і такого чоловіка притягнуть до відповідальності за порушення правил військового обліку. Штраф у такому випадку становить від 30 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 510 до 3400 гривень)», – розповіла Дар’я Тарасенко.

Окрім того, є кримінальна відповідальність за ухилення від військового обліку. Для того, щоб настала кримінальна відповідальність, недостатньо просто вручити повістку про виклик для постановки на облік. Якщо чоловік ігнорує таку повістку, після чого військкомат виносить попередження, фіксує це, а чоловік все одно ігнорує, тоді може бути кримінальна відповідальність.

Є ще стаття про ухилення від призову від військової служби під час мобілізації, яка передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років. Але тут йдеться саме про ухилення від призову, а не від постановки на військовий облік.

Додавайтеся у Viber і підписуйтеся на нас в Instagram. Обговорити цю новину можна на нашій сторінці у Facebook.

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах