У Львові застрелився курсант університету внутрішніх справ: все, що відомо про трагедію

У Львові застрелився 18-річний курсант університету внутрішніх справ Дмитро Гульчук: все, що відомо про трагедію.

У Львові застрелився 18-річний курсант університету внутрішніх справ Дмитро Гульчук: все, що відомо про трагедію. Фото: lviv.media.

Події
21 березня 2023 10:08

У неділю, 19 березня, курсант другого курсу інституту №3 Львівського державного університету внутрішніх справ, 18-річний Дмитро Гульчук застрелився під час караулу. Рідні загиблого розповіли, що Дмитро вже давно потерпав від морального насильства від сержантів та командирів навчального закладу. Так, напередодні самогубства він розповідав старшому брату та батьку про сварки з керівництвом університету. 

Зараз все найоперативніше у нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб бути в курсі найважливішої інформації

Як сталась трагедія

Ввечері 19 березня у місцевих телеграм-каналах з'явилась інформація, що під час перебування в наряді застрелився 18-річний курсант Львівського державного університету внутрішніх справ. Зробив він це з АКС-74У.

Як виявилося, зброю курсантам видають під час добових чергувань на окремих постах.

 Фото: lviv.media. Фото: lviv.media.

 Фото: lviv.media. Фото: lviv.media.

Факт самогубства підтвердили працівники навчального закладу. Розпочалося розслідування.

"Колектив університету висловлює щирі співчуття рідним, близьким та друзям загиблого здобувача вищої освіти. Сумуємо разом із вами та поділяємо ваш біль. Всі обставини події з'ясовують правоохоронці в рамках розпочатого кримінального провадження. Крім того, за фактом смерті курсанта 2-го курсу проводиться службове розслідування",  мовиться у повідомленні університету. 

Що відомо про загиблого курсанта

Дмитру Гульчуку 18 років, от-от мало б виповнитися 19. Хлопець навчався на другому курсі Львівського державного університету внутрішніх справ на факультеті №3, де готують фахівців для підрозділів превентивної поліції. Курсант був родом із Рівненщини, разом із батьками і ще двома братами (27 і 10 років) проживав у місті Острог. 

Рідні хлопця розповідають, що він був дуже спокійним, добрим і старанним, й ніколи б не провокував якісь неприємні інциденти.

 Фото: lviv.media. Фото: lviv.media.

Водночас вони заначили, що Дмитро вже давно потерпав від морального насильства від сержантів та командирів навчального закладу. Так, напередодні самогубства він розповідав старшому брату та батьку про сварки з керівництвом університету. Під час останньої телефонної розмови з батьком, хлопець розповів що в нього був конфлікт з керівництвом факультету.

"Під час шикування курсантам сказали взяти протигази, однак Діма не зміг одразу знайти свій. За це командир батальйону почав кричати на нього, обзивати його та розмахувати біля нього руками. Діма зробив крок до командира, щоб його відштовхнути, але так і не зробив цього. Це побачив офіцер, і почав звинувачувати Діму в тому, що він хотів вдарити командира. За це він погрожував поселити його на півтора року в казарму і "згноїти" його в нарядах. За те що він начебто хотів вдарити командира, в Діми відібрали жетон. Він пішов до декана, щоб повернути його, але той почав натякати на хабар", —  розповіли батьки виданню Lviv.media.

Також батько хлопця розповів, що старші офіцери обрали серед курсантів старшин взводу, і дозволили їм влаштовувати "дідівщину". Дмитро ж не хотів підкорюватися "новим правилам", тому командири почали створювати йому поганий образ серед однокурсників. Відповідно, ті не хотіли спілкуватися з ним. За час навчання хлопця в університеті було багато моментів приниження й відносно нього вівся психологічний булінг.

Такий моральний тиск тривав близько року. Хлопець навіть хотів кинути навчання, однак залишитися його вмовляли батьки.

"Батьки вже кучу грошей вклали туди і часу. Вони казали йому довчися вже. Не хочеш там робити то не будеш, але хоч довчися, освіта потрібна", — розповів брат Дмитра Олександр.

 Фото: lviv.media. Фото: lviv.media.

Під час останніх розмов з батьками хлопець розповідав про проблеми в університеті, однак натяків на самогубство в його спілкуванні вони не помітили.

Натомість перед самогубством загиблий курсант надіслав прощальне повідомлення рідним і залишив записку, в якій, ймовірно, вказав причину свого вчинку. За словами брата, Дмитро за декілька годин до смерті відправив батькам та усім братам прощальне повідомлення. До молодшого брата він звернувся з такими словами: "Те, що я зробив, це була слабкість. Не будь таким слабким, як я. Я хочу, щоб ти виріс міцнішим".

Також брат загиблого розповів, була й ще одна записка загиблого, в якій він вказав причини свого вчинку та детально розписав ситуацію про ситуацію у вищому навчальному закладі, та, зокрема, факультет. Проте записка, за словами рідних, невідомим чином зникла.

"Про записку відомо тільки з анонімних джерел. Думаю, це одногрупники, але говорити вони особливо не хочуть. Якщо й хтось і говорить, то за одним сценарієм. Таке відчуття, що їх залякали і сказали, що казати", — зазначив брат Олександр.

Окрім цього, батько Дмитра Гульчука, повідомив, що зараз у поліції телефон загиблого. Його вже розблокували, й, можливо, вдасться знайти ще якусь інформацію. Однак рідні хлопця хвилюються, що ця інформація зникне, як і записка.

Олег, батько загиблого, стверджує, що про самогубство хлопця керівництво університету батькам не повідомило. Першим про трагедію дізнався його старший брат. Він намагався додзвонитися хлопцеві, однак уже згодом слухавку взяв поліцейський і повідомив про самогубство.

Що кажуть інші курсанти

Студенти зазначають, що командири залякують їх і змушують мовчати. Відтак для поширення інформації про інцидент студенти почали створювати фейкові сторінки. Їм заборонили розповідати деталі самогубства, тож вони бояться, що командири покарають їх за це, адже вони погрожують їм "проблемами".

Особливо небезпечним вони називають декана факультету № 3 Степана Гнатюка. За словами студентів, він погрожує їм та змушує мовчати про інцидент. Начебто саме через нього й вирішив застрелитись курсант.

Окрім цього, студенти нарікають на нелюдські умови навчання. За їх словами, студентів використовують як рабів: змушують робити ремонтні роботи й носити будматеріали. За використання студентів як "робочої сили" викладачі обіцяють вносити відвідуваність в журнал. Також курсантів змушують вчитися за ненормованих графіком (до 18:00 шість днів у тиждень). Водночас курсанти мають переконувати й інших абітурієнтів вступати до цього навчального закладу.

Натомість за будь-яке недотримання вимог керівництва чи порушення "правил", курсантам погрожують заселенням в казарму та додатковими нарядами.

Що кажуть в університеті 

У Львівському державному університеті внутрішніх справ заперечують, що у курсанта Дмитра Гульчука, який скоїв самогубство, були конфлікти з керівництвом закладу та запевнили, що курсантам не перешкоджають розповісти все, що відомо про трагічний інцидент.

"Поки триває досудове розслідування, розголошувати його деталі можна лише з дозволу органу, який його проводить. Тому йдеться не про те, що хтось когось змушує мовчати, а про те, що поки триває розслідування. Ми також не можемо розголошувати деталі цієї події. Виключно з дозволу органу досудового розслідування", — наголошують в університеті.

Прокоментували в учбовому закладі й слова курсантів про те, що їх залучають до ремонтних робіт та примушують носити будівельні матеріали.

"Будівельні і ремонтні роботи в університеті здійснюються виключно підрядником, з яким укладено відповідні договори. Курсанти можуть бути залучені до прибирання територій, де вони проживають та навчаються. А також для забезпечення благоустрою цієї ж території. Про жодні ремонтні чи будівельні роботи не йдеться", — кажуть там.

Розповіли в університеті також про практику залучати курсантів до профорієнтаційних заходів, аби шукати для університету нових абітурієнтів.

"Курсанти справді деколи долучаються до проведення профорієнтаційних заходів. Є така акція – "Відвідай рідну школу", — розповідають в університеті, — "Вони приїжджають у заклади освіти, де навчались, і розповідають про свої враження про університет. Справді, таке є. Ніхто їх не примушує. Вони спілкуються. Це, як правило, вільне спілкування. Вони їздять самі, наприклад, під час стажування чи практики, заходять до своєї школи, закладу освіти, де вони навчались, і вільно спілкуючись там розповідають свої враження. Те, що вони думають про університет, що їм подобається, чому вони обрали професію поліцейського".

Натомість щодо понаднормового графіку – шість днів на тиждень до 18-ої години – в університеті зазначають, що це передбачено законом.

Щодо того, що курсантам погрожують додатковими нарядами та заселенням у казарми в університеті відповіли, що "курсанти дійсно можуть жити у казармі, але виключно під час несення добових нарядів". 

Степана Гнатюка відсторонили 

Декана факультету №3 Львівського державного університету внутрішніх справ Степана Гнатюка відсторонили від виконання службових обов’язків.

Як повідомили у пресслужбі університету, зробили це "задля забезпечення об`єктивності на час проведення службового розслідування, яке було розпочате одразу ж".

Додавайтеся у Viber і підписуйтеся на нас в Instagram. Обговорити цю новину можна на нашій сторінці у Facebook.

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах