Парковки для Львова - одна з найпроблемніших тем, яка доставляє незручність і водіям, і пішоходам.
Паркінгів у нас стабільно не вистачає, паркоматів мало і вони часто працюють з перебоями, а паркувальники, багато з яких працюють нелегально, запросто можуть дозволити собі проколоти шини, щоб помститися водієві, який не сплатив парковку.
Ми підібрали п'ять вдалих прикладів організації паркування в європейських і американських містах, які могли б служити Львову гарним прикладом.
Берлін
У Берліні є як платні, так і безкоштовні парковки. У центрі Берліна безкоштовно залишити машину не вийде, але механізм оплати чіткий й усіма дотримується. Спеціально для тих, кому потрібно покинути авто на короткий час, передбачена тарифікація за 15 хвилин.
У центральних районах тариф становить 0,75 євро за 15 хвилин або 3-4 євро за годину з понеділка по суботу, а в неділю паркуватися там же можна безкоштовно. У районах, наближених до центру, плата трохи менше - до 0,50 євро за 15 хвилин. І в наземних, і в підземних паркінгах оплата проводиться через паркомати. Виданий паркоматом талончик потрібно покласти під лобове скло машини.
У разі перевищення оплаченого часу, повернувшись, можна виявити під двірником сповіщення про штраф, дбайливо розміщене там контролером.
Паркомат у Берліні. Фото з сайту bz-berlin.de
Проте на околицях біля станцій метро є безкоштовні паркінги. Для зручності створена навіть спеціальна інтерактивна карта із зазначеними безкоштовними місцями для паркування: на ній легко знайти парковку поруч з місцем свого знаходження. Якщо немає заборонного знаку, машину можна залишати і на узбіччі.
Амстердам
В Амстердамі безкоштовні парковки є на околицях, а в центрі вони досить дорогі - в районі 2 євро за 20 хвилин. На деяких паркінгах можна навіть оплатити 7 хвилин стоянки, а ось плата за цілий день - до 70 євро.
Всі вулиці патрулюються спеціальною службою, так що віртуозно уникнути оплати не вдасться. Вільний простір для парковки в місті - в дефіциті, в тому числі, через велику кількість велосипедів, які не втрачають популярності. Тому в місті поширені перехоплюючі парковки на околиці. Заїзд на них вільний, а оплачувати стоянку потрібно в паркомати на території паркінгу: до речі, вони приймають тільки платіжні картки.
Перехоплювальний паркінг в Амстердамі. Фото Олексія Домарева, autotravellers.com
Паркомат після оплати видає не тільки відповідний талон, а й по два квитки на метро на кожного з пасажирів машини і водія - туди і назад. Таким чином, проїзд в метро виходить зовсім недорогим. За паркування на добу доведеться заплатити максимум 8 євро, включаючи проїзд в підземці.
Лондон
Парковка в центрі Лондона заборонена протягом робочого дня по буднях і в першій половині дня по суботах, а в'їзд в центр, як відомо, платний.
На вулицях в інших частинах міста парковка вдень і по буднях платна і обмежена за часом, оплачувати її також потрібно через паркомати або за допомогою мобільного телефону. Ціна становить в середньому 4 фунта на годину.
Знаки про заборону стоянки помітити нескладно. Фото з сайту urban75.org
Порушникам правил паркування не просто загрожує штраф, а ще й додаткові заходи у вигляді фіксатора коліс або евакуатора. У цьому випадку крім штрафу також доведеться витратитися - забрати машину зі стоянки обійдеться в 125 фунтів стерлінгів. Сам штраф варіюється - від 80 до 130 фунтів. Оплатити його можна онлайн: якщо встигнути в 14-денний термін, отримаєш знижку 50%.
За неправильне паркування відразу випишуть штраф. Фото з сайту urban75.org
Сан-Франциско
Жителі Сан-Франциско можуть дізнатися про наявність вільних місць і розцінках на парковку онлайн на інтерактивній карті або через мобільний додаток. Ціна залежить від часу доби, району, дня тижня і навіть попиту - в середньому, 1-7 доларів на годину і до 40 доларів на день.
Паркомати в Сан-Франциско. Фото з сайту kqed.org
Зручно, що на карті вулиці відображаються за кольорами - темніший колір позначає дорогу парковку, а більш світлий - дешеву. Оплатити паркування можна через паркомати, які стоять на кожному кроці - готівкою, карткою або через смс.
Нью-Йорк
У Нью-Йорку є як платна, так і безкоштовна парковка вздовж вулиць, поширені також криті і багаторівневі паркінги. Про вуличну парковку попереджають знаки: на багатьох з них є обмеження через прибирання вулиць: про це можна судити по щітці на знаку та зазначених часу і днях заборони на стоянку.
Знаки, що попереджають про прибирання вулиць. Фото з сайту arantius.com
Якщо забули прибрати машину - доведеться заплатити штраф, а на склі з'явиться наклейка "Цей транспортний засіб порушує правила паркування. В результаті, вулицю не змогли почистити як слід". Штрафи можна оплатити онлайн, а якщо набирається більше 350 доларів боргу - пропонується оформити розстрочку, щоб не платити всю суму за раз.
Інформація про обмеження паркування постійно оновлюється: стежити за нею можна, підписавшись на електронну розсилку, сторінку в Twitter або зателефонувавши за коротким номером. Один з мінусів стоянки на вулиці - ризикуєте подряпати бампер: паркуватися тут прийнято за кілька сантиметрів від сусідньої машини, тому деякі купують спеціальні гумові накладки.
Звичайна парковка в Нью-Йорку. Фото Артемія Лебедєва, tema.livejournal.com
Такі оголошення, які погано відклеюються, з'являються на склі у разі неправильної парковки. Фото з сайту arantius.com
Розцінки на платний критий паркінг різняться: в середньому, 12 доларів за півгодини або 23-30 за годину і до 45-55 на добу. У деяких випадках можна отримати знижку за спеціальним купону і зарезервувати місце заздалегідь. Тарифи залежать від дня тижня і часу, є знижки на ранню стоянку. Існує інтерактивна карта парковок по місту з усіма цінами і правилами. Оплачувати стоянку також потрібно за допомогою паркомату або придбати паркувальний талон заздалегідь по інтернету.
Підсумок
Резюмуючи відзначимо, що облаштування парковки у Львові за прикладом інших міст може стати надійним джерелом доходів до міського бюджету з гаманців соціально забезпечених громадян. Сподіваємося, що наш матеріал побачать представники міських служб та переймуться ідеєю зробити місто краще в цьому аспекті.