Невідомий Львів: що було раніше на місті львівського "політеху"

фото з сайту photo-lviv.in.ua

фото з сайту photo-lviv.in.ua

Дозвілля та їжа
30 листопада 2015 14:33

Монастир Найсвятішого Серця Ісусового був заснований у 1844 році. Ціле століття він був римо-католицьким жіночим монастирем. До будинку ще тоді прилягав костел Найсвятішого Серця Ісусового. Цю базиліку було збудовано у 1844-1855 роках на кошти архикнязя Фердинанда д’Есте та римо-католицького архієпископа Пістека з мотивами готичного та романського стилів за проектом Вінцента Равського (сеньйора).

 

 

 

Колишній монастир Sacre Coeur у Львові, пл. Св. Юра, 1/2

Колишній монастир Sacre Coeur у Львові, пл. Св. Юра, 1/2.

 

 

Зайти до костелу можна було безпосередньо з корпусу освітньо-виховного закладу, а також бічним входом із подвір’я. Стрілчасті вікна були прикрашені вітражами в неоготичному стилі.

 

 

 

Костел сестер Sacre Coeur у Львові, 1925 рік

Костел сестер Sacre Coeur у Львові, 1925 рік.

 

 

До монастирського комплексу також входив рекреаційний парк — нині сквер на площі Св. Юра. Парк спроектував і збудував у 1897 році будівничий Стрийського парку Арнольд Рьорінґ.

Будівля була побудована в середині XIX століття, а в 1885 проводилася реконструкція та добудова, виконана архітектурним бюро українського архітектора І. Левинського.

 

 

 

 

Іван Левинський ( 1851 - 1919 ) - львівський архітектор, підприємець, меценат

Іван Левинський ( 1851 – 1919 ) – львівський архітектор, підприємець, меценат.

 

 

Будівля цегляна, триповерхова з високим цоколем, поштукатурена, партер прикрашений рустом. Будинок розташований на розі кварталу, головним фасадом звернений до площі Святого Юра, боковим – до вулиці Карпінського, композиція фасадів кулісна, вони розчленовані на горизонтальні яруси смугами карнизів. Фасади фланковані виступами, на які компонуються пілястри з капітелями композитного ордеру. Вікна в строгих обрамленнях, на першому поверсі – арочні форми, на інших ярусах – прямокутні. З боку площі Святого Юра ризаліти увінчані високими двоярусними фронтонами, між ними по центру встановлено ще один фронтон, меншого розміру. Вхідний портал, прикрашений півколонами, розташований у лівому крилі. План внутрішніх приміщень заснований на коридорній системі .

 

 

 

Колишній монастир Sacre Coeur у Львові, пл. Св. Юра, 1/2

Колишній монастир Sacre Coeur у Львові, пл. Св. Юра, 1/2.

 

 

З 1926–1928 рр. було зведено огорожу за проектом Яна Висоцького. У 1938 р. відбулася реконструкція монастиря за проектом Станіслава Рожицького. Проте, найбільші зміни монастиря сталися у 1939, коли атеїстична радянська влада ліквідувала монастир. Така доля спіткала майже всі сакральні установи.

Для прикладу, костел Ольги і Єлизавети був складом сільськогосподарської продукції.Колишній монастир Sacre Coeur у Львові, пл. Св. Юра, 1/2

 

 

 

Колишній монастир Sacre Coeur у Львові, пл. Св. Юра, 1/2

 

 

В 1940-41 рр. тут було розташовано школу, під час німецької окупації в приміщеннях розташували військовий шпиталь. У вересні 1946 року на базі агрономічного та лісогосподарського факультетів політехнічного інституту в приміщеннях колишнього монастиря був заснований сільськогосподарський інститут.

Невідомий Львів: що було раніше на місті львівського "політеху" фотоНевідомий Львів: що було раніше на місті львівського "політеху" фото 1

Невідомий Львів: що було раніше на місті львівського "політеху" фото 2Невідомий Львів: що було раніше на місті львівського "політеху" фото 3

Невідомий Львів: що було раніше на місті львівського "політеху" фото 4

Навчальний корпус університету "Львівська політехніка"

У 1960-х роках аграрний інститут переведено в Дубляни, а приміщення передано Львівській Політехніці. Більшу частину будівель знищено в 1970-х роках при будові нового комплексу політехнічного інституту. Збереглась лише будівля виховного закладу при монастирі, нині ІІІ навчальний корпус Політехніки.

Джерело: photo-lviv.in.ua

Роксана ТИМКІВ

Львів у новинах:

ТОП 6 речей, у яких Львів став першим в Україні

Коли у Львові буде різдвяний ярмарок у цьому році

Львівська ратуша: якою вона була раніше (цікаві факти)

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах