Різдвяний цикл свят завершується празником Господнього Стрітення, що його відзначають через сорок днів після Різдва Христового – 15 лютого. Як і Різдво, Стрітення належить до 12-ти найбільших свят церковного року.
У цей день згадується євангельська подія, коли на 40-й день після народження Христа, його земні батьки – Діва Марія та Йосип Обручник принесли Немовля Ісуса до Єрусалимського храму.
Про подію Стрітення, з нагоди якої встановлено свято, відомо з Євангелія від Луки. Пречиста Богородиця разом з Йосифом Обручником та немовлям прийшла з Вифлеєма до Єрусалимського храму. За законом Мойсея, батьки повинні були приносити в храм для посвячення Богу своїх первістків (перших синів) на сороковий день після народження. При цьому покладалося в подяку Богу принести жертву.
Свято Стрітення Господнього було встановлене майже через 500 років після Різдва Христового. У дні царювання імператора Юстиніана в останніх числах жовтня в Константинополі і в околицях відкрилася морова пошесть (чума) і лютувала так сильно, що зрештою вмирало до 10 тисяч осіб щодня. Подекуди вже не було кому ховати померлих. А в Антіохії понад те тривали жахливі землетруси: руйнувалися будинки і церкви, багато людей гинуло під їх руїнами. Одному святому було одкровення, і щойно на другий день лютого (за старим стилем) почали всенічне бдіння з хресним ходом, землетрус припинився. Відразу зупинилася й чума.
Стрітення належить до числа Господніх свят, воно присвячене безпосередньо Христові, але за своїм богослужбовим змістом близьке до свят Богородичних. І в давнину розглядалося як свято, присвячене Матері Божій.
На іконі свята зображення Христа і Богородиці рівні за своєю значущістю: Богонемовля сидить на руках Богоприїмця Симеона, а той приймає Спасителя, уособлюючи виконаний Старий Завіт. Матір Божа, Яка вийшла на хресний шлях, віддає Свого Сина на порятунок світу.
Слов’янське слово "Стрітення" перекладається як "зустріч". Стрітення – це зустріч людства в особі старця Симеона з Богом.
На празник Стрітення, за традицією, вірні посвячують в церкві свічки, які несуть до своїх домів як символ світла і очищення.
За матеріалами: orthodoxy.org.ua, risu.org.ua, kolyba.org.ua.
Львів у новинах:
Привіт PayPal: українцям дозволили отримувати електронні платежі з-за кордону
Для львівських водіїв з'явилося 9 онлайн-сервісів
Мер Львова також запросив на каву таксиста з ДЦП Романа Кисляка