Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів

фото з сайту prolviv.com

фото з сайту prolviv.com

Дозвілля та їжа
10 липня 2017 15:02

Львів від самого початку був містом християнським, тож храми та монастирі поставали упродовж всієї його історії. І попри те,  що за багатовікову історію багато храмів було зруйновано, до нашого часу збереглося кілька храмів, які пам’ятають часи князя Данила та його спадкоємців. До них історія також була невблаганною – численні перебудови змінювали вигляд храмів, але у кожному з них залишилася бодай частка далекого і таємничого середньовіччя. Храм Івана Хрестителя Храм Івана Хрестителя © photo-lviv.in.ua Згідно з історичними джерелами, ще 1260 року храм збудували для дружини Лева Даниловича – угорської принцеси Констанції. З часом змінювалися власники храму – у XVI він перейшов до вірменської церкви. У наступні 200 років до церкви добудували ризниці з півночі та півдня, але на початку ХІХ століття храм горів і кілька десятиліть стояв у руїнах.


Храм Івана Хрестителя


Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото

Фото храму Івана Хрестителя 1870-1880-х років  

Згідно з історичними джерелами, ще 1260 року храм збудували для дружини Лева Даниловича – угорської принцеси Констанції. З часом змінювалися власники храму – у XVI він перейшов до вірменської церкви. У наступні 200 років до церкви добудували ризниці з півночі та півдня, але на початку ХІХ століття храм горів і кілька десятиліть стояв у руїнах.

Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 1

У 1886-9 роках видатні архітектори та будівничі Юліан Захаревич та Іван Левинський перебудували храм до невпізнання. Будівлю покрили новим дахом, фронтон розібрали аж до склепінь і перемурували наново – замість готики на світ з’явився неороманський храм. У храмі залишався бароковий вівтар початку ХVI століття, але зараз його доля невідома – останні згадки про вівтар походять із середини 20-х років минулого століття.

Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 2Храм Івана Хрестителя на поч. ХХ ст.  

Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 3

Дзвіниця Храму Св. Івана Хрестителя, 1917 рік  

Зміни ХІХ століття не стали останніми – 1989 року фахівці   "Укрзахідпроектреставрації" реставратори розібрали південну ризницю, неороманське облицювання стін та переробили склепіння, але . головний фасад зберегли. Із 1993 року в будівлі храму працює Музей найдавніших пам’яток Львова.


Церква Святого Миколая


Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 4

Церква Святого Миколая © photo-lviv.in.ua

В історичних документах згадки про церкву Святого Миколая зустрічаються у 1292 році, хоча деякі вчені припускають, що засновником храму міг бути й князь Данило. Свого часу це була головна князівська церква, розташована неподалік від замку володарів Галичини. Ще одне припущення стосується того, що у цьому храмі була православна катедра ще до того, як поляки завоювали Львів.

Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 5

Церква Святого Миколая на поч. ХХ ст.

 Документи свідчать про те, що храм Святого Миколая був власником полів і добр, а король Сигізмунд надав настоятелеві церкви юридику, тобто церква отримала право збору податків на своїх землях і навіть здійснювати суд.

Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 6

Церква Святого Миколая із тильної сторони, 1938 рік

 Наприкінці XVI століття до храму завітав патріарх антіохійський Йоахим IV і поблагословив діяльність церковного братства. У часи відродження православної церкви храм Святого Миколая відігравав вагому роль як осередок віри та просвіти. Щоправда, пожежа 1623 року завдала церкві пошкоджень, а  впродовж цього століття зазнавав регулярної шкоди від набігів татар. На початку XVIIІ століття його відбудували, проте лиха не оминали храм – пожежа знищила давній іконостас у 1783 році, а через пожежу 1800 року церква отримала дві нові бані та бляшаний дах. Однак після добудов та перебудов вона зберегла головні риси старовинної архітектури – план грецького хреста і центральний купол. У 20-х роках до прослави храму долучився знаний художник Петро Холодний, фрески якого у псевдовізантійському стилі прикрашають храм.


Монастир святого Онуфрія


Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 7

Монастир святого Онуфрія © photo-lviv.in.ua

Ця монастирська обитель розташована неподалік від храму святого Миколая на теперішній вулиці Богдана Хмельницького під Високим Замком. Фахівці припускають, що фундатором монастиря був князь Лев і звели його у другій половині XIII  століття, хоча документальні згадки датовані XV століттям.

Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 8

Церква святого Онуфрія © photo-lviv.in.ua

Розквіт монастиря припав на XVІ століття – тоді Успенське братства купили для монастиря землю і його територія збільшується у кілька разів. Потім князь Острозький дав грошей на розбудову обителі, завдяки чому з’являються мурована церква та дзвіниця. Також монастир оточують міцними мурами через набіги татар. Монастир святого Онуфрія разом ізь сусіднім вірменським монастирем був єдиною оборонною ланкою тогочасного Львова. Також у другій половині XVІ віку в монастирі оселився друкар Іван Федорович. Саме тут він облаштував першу свою друкарню, тут з’явилися на світ "Буквар" та "Апостол", тут друкар знайшов вічний спочинок.

Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 9

Монастир св. Онуфрія у Львові. Світлина 1915 року ©

Марек МюнцNAC У ХІХ столітті монастир знову перебудували і такий вигляд обитель має до наших днів. Навіть радянська влада не змогла знищити монастир, хоча й влаштувала там гуртожиток. У 1977 році на території монастиря заснували музей Івана Федорова. А отцям-василіянам обитель повернули 1989 року.


Костел Марії Сніжної


Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 10

Костел Марії Сніжної © photo-lviv.in.ua

Цей храм, як припускають, збудували німецькі колоністи у XІV столітті на місці дерев’яної церкви. Уперше про нього згадують в 1344 році. Іван Крип’якевич писав, що це була перша парафія римо-католицької церкви у Львові. Незважаючи на товсті мури (у XV столітті храм опинився поза мурами міста), котел двічі горів у XVІІ столітті і двічі його відбудовували. У середині XVІІІ віку храм радикально обновили – Станіслав Строїнський намалював фрески, всередині з’явилися нові барокові вівтарі, лавки та сповідальниці. За деякий час храм став центром однієї із шести латинських парафій міста. Приблизно тоді ж збудували будинок органіста, який так люблять кінематографісти.

Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 11

Костел Марії Сніжної, біля входу видно Скульптуру Богородиці.

1930-ті © NAC Перебудову цього храму здійснено за проектом згадуваного вже Юліана Захаревича у 1892 році у тому ж неороманському стилі, як і храм Івана Хрестителя. Тоді не було законодавства про охорону пам’яток, тож із костелу забрали старі вівтарі, знищили фрески Строїнського, а вікна оздобили вітражами.  Художник Едвард Лєпший намалював для костелу 7 картин в неоготичному стилі за мотивами Євангелія. Також у храмі встановили новий орган.

Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 12

Костел Марії Сніжної, поч. ХХ ст.

Під час Першої світової війни влада реквізувала три дзвони з чотирьох, але сам храм не постраждав. Костел залишався діючим до 1951 року, коли його закрили. Частина оздоблення була знищена, частину передали музеям. А в приміщенні зробили склад. З 1988 року в будівлі храму був музей фотографії, а 1995 року костел передали ордену редемптористів і освячено як церкву Матері Божої Неустанної Помочі.


Церква святої Параскеви П’ятниці


Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 13

Церква святої Параскеви П’ятниці © photo-lviv.in.ua

На давність храму вказує його розташування – по сусідству від першого львівського ринку і на колишньому Волинському шляху, важливій дорозі часів середньовіччя, що зараз носить назву вулиці Богдана Хмельницького.

Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 14

На подвір’ї церкви святої Параскеви П’ятниці, 1920-ті

 Археологічні дослідження вказують на те, що первісно церкву збудували не пізніше першої половини XІV століття у романському стилі. Однак після пожежі 1623 року церкву перебудували, зробивши її частиною оборонних споруд міста. Фундував перебудову молдовський господар Василь Лупул, про це свідчить молдовський герб  на пам’ятній таблиці у церкві. У другій половині ХІХ віку церкву кілька два рази відновлювали. 1908 року замість шатрового даху було зведено баню з ліхтарем і кількома маленькими вежами.

Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 15

Іконостас церкви святої Параскеви П’ятниці.

Початок ХХ ст © NAC До оновлення храму доклався знаменитий львівський архітектор Юліуш Гохбергер, звівши нову плебанію. А вже за часів незалежності біля плебані за проектом Володимира Швеця збудували дзвіницю. До речі, усі 7 дзвонів з храму реквізувала австрійська влада під час Першої світової війни. Також у церкві свого часу зберігалося чимало цінних  мистецьких творів – рідкісні картини з вірменських храмів, які тепер передані в музеї та галереї, а також рукописне Євангеліє XVІ століття, кадильниця та образ із церкви Різдва Богородиці на Тарнавці, яка не збереглася до наших часів. Ці раритети зберігаються в Національному музеї.

Невідомий Львів: п'ять храмів, що збереглися від княжих часів фото 16

Церква святої Параскеви П’ятниці, 1930-ті

 Храм відомий трьома іконами святих на ім’я Параскева, а також фресками знаменитого художника Луки Долинського. Але головною його окрасою є різьблений іконостас 40-х рр. XVII сторіччя. За стильовими та мистецькими ознаками його можна віднести до кола або майстерні відомого львівського художника кінця XVI -першої третини XVII ст. Федора Сеньковича.

Джерело: prolviv.com

Дивись ще:

Перфоменси, майстер-класи, кінопокази: на Львівщині відбудеться безкоштовний рок-фестиваль 

Фестиваль Фламенко у Львові: як це було

Храми, підземелля, саркофаги: цього тижня у Львові стартує фестиваль "Ніч у Львові" 

Читайте всі новини на нашій сторінці в Facebook та в Телеграм

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах