Невідомий Львів: таємниці львівського костелу єзуїтів

фото з сайту lvnews.org.ua

фото з сайту lvnews.org.ua

Дозвілля та їжа
25 вересня 2017 11:57

Львів справедливо можна називати містом храмів, оскільки їх тут дійсно доволі велика кількість. Та цінність їхня не в кількості, а в давності та унікальності. Часом ми навіть не здогадуємося як цілком проста на перший погляд споруда, насправді може бути по справжньому неординарним храмом. Це стосується і гарнізонного храму апостолів Петра й Павла, більш відомого історично як костел єзуїтів, котрий знаходиться на вулиці Театральній, - пише Рідна Львівщина.

Сучасний вигляд костелу єзуїтів (гарнізонний храм Петра й Павла) з проспекту Свободи

Як це не дивно, та ще навіть десятиліття тому багато львів’ян і не здогадувалось, що ця на схожа на інші львівські храми споруда теж є сакральною. Та й сам храм, ще до 2011 року використовувався як книгосховище Національної бібліотеки імені Стефаника. Та відволічемось від сучасної історії храму, та заглибимось в минулі роки.

Давні хрест та флюгер, що височіли колись на костелі єзуїтів

Відомо, що будівництво цього храму розпочалось в 1610 році. Однак, виявляється, ще це вже був другий за рахунком храм єзуїтів у цьому місці. А перший був споруджений на два десятиріччя швидше – у 1590 році. Це була невеличка дерев’яна церква. До речі, в багато кого може виникнути запитання, чому вхід до костелу збудований зі сторони вулички Театральної, а не від проспекту Свободи, який сьогодні є центральним проспектом міста. Але навіть півтора століття тому, а тим паче на початку 17 ст. проспекту не існувало, на його місті текла Полтва, а середмістя було оточене мурами, котрі прилягали фактично до костелу зі сторони теперішнього проспекту. А Театральна тоді хоч навряд чи вважалася центральною, проте була найдовшою вуличкою середмістя.

Саркофаг єпископа Вижицького в підземеллі костелу єзуїтів

Сьогодні поруч костелу залишків мурів уже не вловити, оскільки коли їх розібрали наприкінці 18 ст., то на їх місці був зведений дикастеріальний будинок, який знову ж таки прилягав до стін костелу зі сторони проспекту. Та все таки залишки мурів можна знайти спустившись у підземелля костелу. Та перш ніж зайти підземелля варто звернути увагу на двері до нього, а точніше на замок. Можливо це найстаріший діючий замок Львова, оскільки датовано його ще аж 18 ст..

Залишки вікна будинку 14 ст. зі слідами від грат в глибинах підземелля костелу єзуїтів

Зайшовши до підземель костелу можна побачити залишки оборонних мурів 14 століття. Та не тільки ними цінне підземелля. Насправді є аж три рівні цих підземель. Перший – це власне підвали самого костелу. Розглянувши їхню стелю можна вгледіти ледь помітні залишки давньої фрески 18 ст. На цьому ж рівні пройшовши вздовж підвалу можна зустріти ще кілька цікавих артефактів. Це давні хрест та флюгер, які колись увінчували вершину храму. Та без підказки екскурсовода ви їх і не побачите, оскільки ваші погляди притягне до себе алебастровий саркофаг. Комусь може навіть стати лячно, однак не бійтеся, покійника ви в ньому не знайдете. Цей саркофаг назначався для єпископа Вижицького, який так і не був похований в ньому. До речі, саркофаг є частково пошкоджений, тому існують легенди, що хтось з нього намагався вибратись із середини.

Найнижчий рівень підземель костелу – підвали давнього будинку

Нижні два рівні підземель костелу відносяться до споруди, що стояла близько 14 століття на місті храму. Середній рівень зберіг до сьогодні залишки вікна тієї давньої будівлі, на котрому навіть помітні сліди від решіток. Найнижчий рівень очевидно відноситься до підвалів тієї середньовічної споруди. До речі, є припущення, що це був не просто житловий будиночок, а купальня.

Величний внутрішній інтер’єр сучасного гарнізонного храму

Та повернемося з підземель на поверхню. Сьогоднішні розміри храму мало кого вразять, а от на час побудови він був найбільшим у Львові міг вмістити, як вважається, навіть до 5 тис. вірян. Існує легенда, що одного разу, коли храм був вщент заповнений людьми у ньому стався переполох, що спричинив до паніки і тисняви, яка забрала не одне життя і ще багатьох зробила каліками.

Дивись ще:

Новий напрямок: зі Львова збираються відкрити авіарейс в ОАЕ 

Туристу на замітку: ДСНС попередила про підйом рівня води у річках через сильні дощі 

Від кашлюка: де, коли і чим щепитися дітям і дорослим у Львові 

Читайте всі новини на нашій сторінці в Facebook та в Телеграм

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах