Отримай відповідь: куди можна анонімно поскаржитися на побори у львівських школах

Новина - Події - Отримай відповідь: куди можна анонімно поскаржитися на побори у львівських школах

Новина - Події - Отримай відповідь: куди можна анонімно поскаржитися на побори у львівських школах

Події
12 вересня 2016 13:40

З початком навчання у львівських школах традиційно починаються "жнива" в батьків. Гроші доводиться здавати на ремонт класу, до фонду школи, на зошити і багато інших потреб. Хтось може дозволити собі такі "пожертви", а декому вони просто не по кишені. 

- Моя дочка цього року пішла в перший клас. На перших же батьківських зборах прозвучала сума, яку треба здати на зошити на друкованій основі і книжки: 240 гривень. А синові у другому класі на зборах запропонували здати на ремонт класу 300 гривень і у фонд класу 300. Але це лише початок  шкільних поборів. Причому батьки обурюються, але в класі мовчки здають гроші, бо не хочуть конфронтації з вчиталями, - розповіла VG Львів львів'янка, мама двох дітей Марія Козак:

Наскільки законні такі грошові "інвестиції" і чи є вони обов'язковими, VG Львів з'ясовував у в.о. начальника Управління Департаменту гуманітарної політики ЛМР Зоряни Довганик:

- Відразу наголошую, що такі пожертви у освітніх закладах повинні відбуватиися лише за добровільної згоди батьків. Місто виділяє кошти з бюджету на всі  нагальні шкільні потреби, в тому числі і на ремонти шкіл. Звичайно ж, коштів на все не вистачає. Наприклад, на зошити на друкованій основі, на підручники з англійської мови і інше. Але ніхто не має права примушувати батьків здавати на все це гроші. Про такі неприпустимі випадки ми попереджали керівників всіх освітніх закладів, тим більше, що в школах заборонений обіг готівкових коштів.

Якщо ж самі батьки виявили таку ініціативу, - розповідає пані Зоряна, - То  зібрані гроші потрібно перераховувати на казначейський рахунок або на рахунок благодійного фонду,  відкривши його у банку.

І якщо батьки добровільно долучаються до такої благодійної діяльності, то про зібрані гроші повинен бути звіт, яка сума і куди вона витрачена. Причому займатися цим повинні самі батьки, керівники шкіл до цього не мають ніякої причетності.

- Якщо батьки учнів не можуть здати грошей на зошити чи книжки для інтерактивного навчання, яка в школі існує альтернатива для них?

Якщо виникає така ситуація і батьки, наприклад, не можуть придбати зошитів на друкованій основі, то в освітньому закладі ми створюємо спеціальні групи учнів, які вчаться за звичайними підручниками і пишуть в звичайних зошитах. Батьки мають право відстоювати свою думку з цього приводу і не брати участі в цих пожертвах.

Для учнів 4-7 класів, наприклад, зараз всі підручники є в бібліотеках і ними можна вільно користуватися. Вже зроблено 50% закупівель підручників для шкіл. Закупівля навчальних посібників трохи запізнилась через міністерське замовлення на друк підручників для 8 класу. Але невдовзі ми придбаємо другу половину підручників і з ними проблем не буде.

- Чи були у Вас звернення з приводу поборів у школах від батьків?

- За останніх два роки було приблизно шість скарг. Звичайно ж, ми завжди активно реагуємо: створюємо комісію, виходимо на місце, опитуємо батьків, беремо пояснення у керівників закладів і, якщо факти неправомірних зборів коштів мали місце, притягуємо їх до адміністративної відповідальності. За останніми скаргами всім винним у неправомірному діянні керівникам були оголошені догани.

- Куди і кому можуть поскаржитись незадоволені батьки анонімно?

- Здебільшого, до нас надходять колективні анонімні скарги або такі, де вказуються прізвища, але всі скарги у письмовому вигляді. В телефонному режимі скарг не було. Ми беремо письмові скарги на розгляд і вживаємо  до винних управлінських заходів. У переважній більшості батьки-скаржники просять не  розголошувати їх персональних даних. Ми цього не робимо ніколи ще й тому, що є Закон "Про звернення громадян", який зобов'язує не розголошувати таємниці персональних даних.

Зараз усім школам видані доручення щодо неправомірного обігу коштів і всі керівники попереджені щодо  фактів примусових поборів.

- Куди саме скаржитися, якщо вчителі вимагають гроші?

- Батьки можуть скаржитись у міське управління освіти чи в районні відділи освіти нашого міста. Телефон міського відділу освіти: (032) 297-59-04.

Районні відділи освіти міста:

Галицький  - (032) 2355045

Сихівський   -  (0322)546449

Шевченківський  - (0322) - 252-10-34

Залізничний   - (0322)62-62-78

Личаківський  - (032) 276-96-83

Франківський  - (032) 237-40-19

Активісти підготували пам’ятку для батьків, як можна допомагати розвитку навчальних закладів легально і добровільно.

68

Потреби шкіл забезпечуються частково за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету та з місцевих бюджетів. Частка внеску з державного та місцевого бюджету може відрізнятися в кожному населеному пункті.

Якщо батьки хочуть додатково допомогти розвитку школи або дитсадка, в який ходять їхні діти, вони можуть надати закладу цільову добровільну матеріальну допомогу легально, яка має відповідати декільком критеріям:

– бути лише добровільною,

– перераховуватись лише на спеціальний розрахунковий рахунок, який має бути оприлюднений відкрито, з обов’язковою видачею квитанції про здійснення платежу,

– з зазначенням цільового призначення добровільного внеску (наприклад, на додаткове обладнання до спортзалу, виїзну екскурсію, придбання нових матеріалів для шкільної бібліотеки тощо),

– за використання грошей, отриманих у вигляді добровільної матеріальної допомоги, має бути проведений публічний звіт.

Держава звітує про повне покриття видатків на потреби шкіл, які були визначені відповідно до затвердженої у законодавстві формули, основним показником у якій є кількість учнів . В минулому навчальному році в середньому на 1 учня припадало 8 тисяч гривень субвенції, для дітей з особливими потребами – 20 тисяч. Отже, для вирішення проблеми нелегальних та часто непосильних зборів з батьків на різні господарські потреби навчального закладу – на ремонт, на обладнання, на підручники, іграшки, на побутову хімію для прибирання приміщень тощо – батькам слід звертатись до відділів освіти, а якщо не буде від них відповідної реакції – у поліцію. Впровадження практики публічного звітування органами місцевого самоврядування на навчальними закладами дозволить не допустити неефективного використання бюджетних та батьківських коштів.

"Оскільки державний бюджет уже потурбувався про базові потреби навчальних закладів — утримання будівель, підручники, зарплати вчителів тощо, то місцевий може або збільшити фінансування за тими ж статтями, або подбати про покращання змісту такої освіти – модернізація комп’ютерних класів, підвищення кваліфікації вчителів, реалізація проектів підвищення якості освіти і тому подібні заходи", – вважає Маріанна Онуфрик, експерт з питань соціальної політики Інституту суспільно-економічних досліджень (ІСЕД). 

Своїми враженнями про шкільні побори львів'яни поділились у мережі Фейсбук:

Світлана Ваврищук:

"Батьківські збори. І хоч я мама загартована, бо садки і школа вже не один рік, - не можу подолати емоції .Не злюсь на директора, не обурююсь на вчительку. Мені їх реально шкода. Вони як миші, загнані в кутик велетенською людиною: або кусати, або змиритися, бо вмреш. Горнятка - в шкільну їдальню. Туалетний папір - в шкільні туалети. Засоби для чищення труб – не знаю куди там. Шкільну парту – в клас, бо не вистачає на усіх діток. Дюбелі, цвяхи, вішаки.. і навіть не хочу перелічувати цей довгий батьківський список, ціною в кілька сотень грн. Андрій Садовий, чому ви змушуєте так принижуватися вчителів? Вони, наче безхатьки з простягнутою рукою, випрошують в нас на порятунок освіти… Мені дуже цікаво, чи наш мер щороку купує це також? Мабуть ні, бо на якомусь 6 чи 7 році навчання вже б із розумінням ситуації, купив на всі школи.. А розуміння немає, бо в пріоритеті - айфони для депутатів. Що може зачекати, а що ні? Де усвідомлення важливості проблеми? Переходимо на навчання на килимку? Зібравши гроші зі шкільного фонду, цьогоріч у школі зробили ремонт в їдальні. А потім мені комом лізе фраза з ТБ: "Цьогоріч для шкільних ремонтів місто надало рекордну суму – понад 160 млн грн." Та навіщо ви брешете?! Це батьки ремонтують! А куди тоді поділось те, що місто виділило?? І я не можу зрозуміти, чому школи ремонтують батьки за власний рахунок, а чиновницькі кабінети в міській раді за рахунок бюджету міста?? Може поставите всіх в однакові умови?? Це надзвичайно гидко, несправедливо і нестерпно чути щороку.
Та батьки допомагають. Стискають щелепи, у кого по двоє-троє дітей, але витягають гроші, розтерміновують на кілька виплат і дають. Бо то наші діти і ми не хочемо, аби вони виростали в умовах (навіть тюремних не напишу, бо бачила, що навіть в’язням вистачає тарілок і ліжок). Але це ж не економія, це – знущання або викривлене уявлення міської влади про першочергові і другорядні речі. 


Лілія Гриневич, поки ми не матимемо на чому сидіти і на чому писати, чим і в чому їсти шкільної їжі, жодні зміни в освіті не відбудуться, які б сучасні підходи не вигадали в Міністерстві. Мені видається, що офіційні візити в навчальні заклади просто не ефективні. Я навіть підозрюю, що директори тягнуть з дому все, що мають, аби не червоніти від сорому перед поважними гостями за відсутність паперу, ( в т.ч. туалетного), скатертини, дошки, ручки, горнятка і т.д. 
І останнє побажання до тих, від чиїх рішень залежить нині багато: коли будете в школі – зайдіть в шкільні туалети. І справте потребу перед всією делегацією. Саме так ви змушуєте дітей робити, досі не поставивши дверей у туалетах. Ви знаєте, чому діти просять "вийти" на уроці? Тому, що в цей час немає інших дітей біля кабінки. І вони почуваються повноцінними людьми. Особливо у старших класах.. Мене дивує, чому досі ніхто на це не звернув уваги. Мер часто буває в гостях у школах. Навряд чи вдома в Голови немає дверей у туалет.. Та й у Ратуші чиновники мабуть добре знають, що таке стаття Конституції про Порушення недоторканності приватного життя.. То наші діти також не заслуговують на приниження.

Nadya Filinska Не згадаю де, але в червні було відкрите посилання на те, скільки кожен навчальний заклад отримав благодійних внесків і коштів з бюджету. Так от, скажу з власного спостереження - все залежить від директора. Є такі, які добиваються кращих умов. А потім таки витрачають кошти на школу доцільно , а не на кабінет директора. Мій син вчиться в державній школі .Але  ця школа виглядає, як приватна. І щойно завершивши один ремонт, директор думає про наступний. Туалети глянцеві - за пару років, як доводилось бути в школі, досі не знаю, де чоловічий, де жіночий туалети. Кабінки є, закриваються, мило є, сушки до рук. Кожного року видно що зробили . На потреби школи здаємо мінімальні кошти.Хто не має можливості, не здає і їх. І від зошитів з християнської і інформатики ми відмовились. З муз мистецтва теж.

 Читайте ще новини Львова:

Які зміни чекають львівських першокласників цього року 

У Львові та ще трьох містах України з'явилися шкільні офіцери

До кінця року у львівських садочках відкриють 58 додаткових груп

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах