Новина - Події - Бирки та штріхкоди: де та за скільки купити легальну ялинку у Львові
Не за горами Новий рік… Потрохи люди вже складають святкове меню, деякі продукти навіть зараз купують, адже ближче до свят ціни на все традиційно підскочать. Більшість уже задумується і про головний атрибут новорічно-різдвяних святкувань – ялинку. Хто має штучну, тому, звичайно, менше клопоту. Кому ж хочеться, аби на свята у домівці пахло хвоєю, тому доведеться придбати свіжозрубану зелену красуню.
Торгівля ялинками розпочалась на цих вихідних – 18 грудня – і триватиме до 6 січня 2017 року. У Львові є традиційні місця, де можна придбати хвойне дерево. Дехто навіть протягом кількох років купує в одних продавців, мовляв, перевірено. Виконавчий комітет Львівської міськради вже затвердив місця легального продажу ялинок перед новорічними святами. Усього для торгівлі хвойними у місті виділили 28 місць: одне в Галицькому районі, вісім – у Залізничному, чотири – у Личаківському, по два у Сихівському та Франківському і 11– у Шевченківському. Торгувати ялинками в інших місцях заборонено.
Щороку на ялинках намагаються і нелегально заробити грошенят, масово вирубуючи хвойні ліси і продаючи дерева пізніше будь-де без спеціальних дозволів. Згідно з рішенням, контроль за недопущенням виникнення передноворічної стихійної торгівлі хвойними деревами у невстановлених для цього місцях здійснюватимуть районні адміністрації спільно з ЛКП “Муніципальна дружина”, районними відділами поліції та управлінням патрульної поліції Львова.
Поліція штрафуватиме ялинкових крадіїв
На ялинкову кампанію 2016-2017 років лісогосподарські підприємства Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства заготували 14,5 тис. новорічних дерев, інформує прес-служба Львівського ОУЛМГ.
Середня ціна на ялинки висотою від одного до трьох метрів коливатиметься від 55 до 250 грн. На сайтах лісогосподарських підприємств можна дізнатися про ціну на ялинку в залежності від породи та висоти деревця. До слова, реалізація ялинок проводиться з дворів лісництв, лісгоспів, на ринках районного та місцевого значення та в місті Львові.
Як і торік, кожну легальну ялинку маркуватимуть биркою або самоклеючою стрічкою із штрих-кодом, яка містить інформацію про місце заготівлі, що підтверджує законність її реалізації.
Відпуск новорічних ялинок проводиться по товарно-транспортних накладних (ф-ТТН-ліс), скріплених гербовою печаткою лісогосподарського підприємства.
Для організованого проведення цьогорічної ялинкової кампанії та попередження випадків незаконної заготівлі і реалізації новорічних ялинок Львівським ОУЛМГ, Головним управлінням Національної поліції у Львівській області, Державною екологічною інспекцією у Львівській області видано спільний наказ від 24 листопада 2016 року №64 “Про додаткові заходи щодо забезпечення охорони шпилькових насаджень від незаконних рубок в передноворічний період”, яким визначений порядок реалізації та перевезення новорічних ялинок. За участі працівників державної лісової охорони, держекоінспекції, органів поліції працюють мобільні рейдові групи з метою охорони хвойних насаджень та перевірки законності придбання і перевезення новорічних ялинок.
За кожну незаконно зрубану новорічну ялинку порушникам доведеться заплатити штраф від 85 до 170 грн, а також “ялинковим крадіям” нараховуватиметься шкода завдана природному середовищу, розмір якої за одне деревце, в залежності від величини, становить від 355 грн і більше.
“Наближаються свята Нового року та Різдва Христового. Звертаємось до всіх громадян – не купувати у передноворічний період незаконно зрубані ялинки без відповідного маркування. Спільними зусиллями державної лісової охорони, екоінспекції, органів поліції, засобів масової інформації та громадськості зможемо упорядкувати торгівлю новорічними ялинками та вберегти наші ліси від незаконних вирубок”, – закликають у Львівському обласному управління лісового та мисливського господарства.
Незареєстровані ялинки конфісковуватимуть
Керівник ЛКП “Муніципальна дружина” Юрій Діль розповів “Пошті” про боротьбу з браконьєрством:
“Будемо проводити рейди спільно із райвідділами Національної поліції, які вже безпосередньо штрафуватимуть браконьєрів. Прохання до містян: якщо бачите, що ялинку продають не у спеціально відведених місцях, телефонуйте на 102 або ж на гарячу лінію міста за номером 15-80 або +38 (032) 297-59-04. Наголошу, що незареєстровані ялинки будуть вилучати – повідомив Юрій Діль. – Сподіваємось, що цього року ялинки продаватимуть лише там, де це дозволено. Набагато легше і мешканцям міста придбати деревце на свята, і їх продавцям, яким вже не треба ховатись”.
Він також додав, що найбільше нелегальних продажів ялинок – біля залізничного вокзалу та у Франківському районі. “Важко везти в автобусі, легше – в електричках, тому найбільший справжній ярмарок буде саме там”, – зазначив Юрій Діль.
До слова, біля Привокзального ринку ялинки і справді вже активно продають – маленькі (висотою 1,2-1,5 м) вартують 110-120 грн, а от за двометрову і вище там просять і 300 грн.
фото: Ірина Снітинська
Потішились і викинули у смітник…
З одного боку, справді, інша атмосфера в хаті, коли стоїть живе деревце – такий аромат, що дух захоплює. Втім скільки ж треба ялинок, аби їх вистачило всім?! Ліси масово вирубують, а після свят посохлі дерева опиняються просто у смітниках. Не кожному по кишені й придбати якісну штучну ялинку, а не дешеву китайського виробництва. Ціна несправжніх дерев становить від 400 до 2500 грн.
“Своїх прихильників і противників мають як штучні ялинки, так і живі. Вибираючи штучну, варто пам’ятати, що на ринку дуже багато неякісної продукції, яка хоч і виглядає гарно, але може нанести шкоду здоров’ю, бо виготовлена з дешевих матеріалів. Зараз у Європі неабияк популярно купувати ялинку в горщику і пізніше пересаджувати її в землю. Дорожче коштує, але приноситиме радість роками. На Львівщині зараз вирощують цілі плантації ялинок у горщиках! Купуючи такі, ми не завдаватимемо шкоди лісовим ресурсам. Втім я торік купив таку ялинку в горщику, але вона, на жаль, не прижилась – дуже “боляче” переносить перепади температури. Тому, цього року буду, можливо, купувати живу, але легальну – таких зараз багато, їх спеціально вирощують. Хоча, може, і штучну – я не принциповий”, – зазначив “Пошті” голова ГО “Бюро екологічних досліджень” Дмитро Скрильніков.
На ялинках має бути спеціальне ознакування офіційної вирубки – чип.
По святах усі зелені красуні просто викидають у смітник. У Європі ж знайшли вихід – за спеціальними технологіями переробляють соснові.
“У багатьох країнах після новорічних свят працюють подрібнювачі ялинок. Те, що отримують із цього, використовують на опалення та брикетування. У Львові теж було б добре організувати централізований збір посохлих ялиць та сосен. Із них можна виготовити корисні компоненти на певні паливні брикети. Це жахливе видовище, коли на ринках чи на смітниках по Різдву валяються ялинки”, – зазначив Дмитро Скрильніков.
Найвища ялинка: у якому ж місті?
В Україні найвища новорічна ялинка цієї зими традиційно у Харкові. Її висота становить 36,7 м. Варто зазначити, що ця ялинка – штучна, повідомляє у Facebook Український гідрометцентр. У Дніпрі та Чернівцях ялинки висотою 30 метрів, а ось головна ялинка країни, розташована на Софійській площі у Києві, посіла лише четверте місце – її висота сягає 26 метрів. Львівська центральна красуня посідає аж 11 місце рейтингу. Найнижча ялинка серед обласних центрів цього року у Полтаві – 15 метрів. Зазначимо, що у рейтингу не брали участь тимчасово окуповані Донецьк, Луганськ і Сімферополь.
Де у Львові можна придбати зелену красуню:
Галицький район: вул. Шота Руставелі – вул. Волоська.
Залізничний район: вул. Городоцька, 220, вул. Низинна, 5, вул. Низинна, 17, вул. Є. Патона, 4/1, вул. С. Петлюри, 11, вул. Чернівецька – вул. Городоцька (перехід), вул. Широка, 65-А – вул. Я. Гніздовського, вул. Щирецька, 36 (майданчик автостоянки ТзОВ “АЙПІЄ-Л”).
Личаківський район: вул. Солодова, 4, вул. Личаківська, 201, вул. Поліська, 24, вул. Б. Хмельницького, 120.
Сихівський район: вул. Сихівська, 16-А (біля ТзОВ “Замок”), просп. Червоної Калини, 36-40.
Франківський район: вул. Княгині Ольги, 112 (біля ТзОВ “Провесінь Ю. М. М.”), вул. Наукова, 29 (біля ТзОВ “Фест-Вест” ЛТД).
Шевченківський район: вул. Базарна, 8 (біля ТзОВ “Краківський ринок”), вул. І. Величковського (біля будинку № 8), вул. Гайдамацька, 9-А (біля ТЦ “Володар”), вул. Гетьмана І. Мазепи – вул. Пилипа Орлика (навпроти ринку ТзОВ “Тополя-1”), вул. Гетьмана І. Мазепи, 15-А (біля ринку ТзОВ “Тополя-1”), вул. Б. Грінченка, 4-Б (біля ринку ПП “Холм”), вул. І. Миколайчука, 2-Б (біля ТЦ “Континент”), вул. І. Миколайчука, 8 (біля ТзОВ “Світлиця”), вул. Б. Хмельницького, 54, вул. Т. Шевченка, 360 (біля ринку фермерського господарства “Ярослава”), просп. В. Чорновола, 67-А (біля ринку ТзОВ “Старий лицар”).
Джерело: Пошта.
Дивись ще:
Злочинці, начувайтесь: на Львівщині за кошти ЄС створять сім взірцевих відділів поліції
Дізнайся: де у Львові нема світла 21 грудня та коли включать
Буковель, Ворохта, Яремче: куди поїхати на Новий рік у Карпати