Україні зробили перше щеплення від коронавірусу. Фото: Макс Требухов
Сьогодні, 24 лютого в Україні офіційно почалась вакцинація від коронавірусу. Перше щеплення зробили молодому лікарю-реаніматологу з Черкас. Про це повідомляє LB.ua.
Препарат CoviShield вкололи лікарю-реаніматологу опорної по коронавірусу Черкаської обласної лікарні Євгену Горенку. Перед щепленням йому виміряли температуру та провели інструктаж. Лікар розповів, що почувається нормально, але трохи хвилюється через історичність моменту.
Щепили лікаря вакциною Covishield, яка виробляється за ліцензією Oxford-Astra Zeneca і прибула в Україну напередодні. Оксфордську вакцину AstraZeneca виробляють у Індії, в місцевому Інституті сироватки крові. Поки що індійський інститут є найбільшим виробником вакцин у світі з потужністю виробництва у понад 50 мільйонів доз на місяць.
Covishield, виготовляють з ослабленої версії аденовірусу шимпанзе. Загалом препарат має широкий спектр дії. Коли вакцину вводять пацієнтові, вона стимулює імунну систему до продукування антитіл для атаки на будь-яку коронавірусну інфекцію.
Виробник рекомендує робити подвійне щеплення з інтервалом 4-12 тижнів. Однією з переваг препарату називають, те, що його можна безпечно зберігати за температури від +2 до +8 градусів.
Міжнародні клінічні випробування вакцини AstraZeneca показали, що коли людям вводили половину дози, а потім повну дозу, ефективність сягала 90%.
Інститут сироватки крові, який виробляє вакцину в Індії, заявляє, що Covishield є високоефективною, що підтверджується даними клінічних досліджень у Бразилії та Великій Британії.
За даними Інституту сироватки Індії, вакцина Covishield може бути протипоказана у низці випадків: важка алергічна реакція; підвищена температура тіла; порушення згортання крові або вживання антикоагулянтів; ослаблений імунітет; вагітність; грудне годування; використання іншої вакцини проти коронавірусу.
Найпоширенішими можливими побічними ефектами вакцини Covishield можуть стати: біль, почервоніння, свербіж, набряк або синці в місці ін'єкції, втома, озноб або гарячка, головний біль, нудота, біль у суглобах або м'язах.
Вакцина також може спричинити утруднення дихання. Крім того, фіксують блювоту та діарею. Серед рідкісних побічних ефектів було зафіксовано також зниження апетиту, запаморочення, пітливість, болі в животі та висипання.
Тим часом група з питань захисту прав пацієнтів All India Drug Action Network заявляє, що з затвердженням Covishield поспішили, оскільки виробник не завершив «перехідне дослідження» вакцини на індійцях.
Нагадаємо, в Україну прибула перша партія вакцини від коронавірусу Oxford/AstraZeneca. Одразу після розмитнення, її відправлять у регіони. Із 500 тисяч доз на Львівщині очікується близько 42 тисяч.