Невідомий Львів: Палац гіпсових королів

фото Сергій Криниця

фото Сергій Криниця

Дозвілля та їжа
31 березня 2016 13:02

"Сьогодні ми розкажемо про одну з атракцій південно-західного передмістя Львова, що почало розвиватися у першій половині 19 ст. і дістало назву Neue Welt (Новий Світ). В ті часи назва Новий Світ на декілька десятиріч закріпилась за шляхом, що зв’язував Сокільницьку дорогу (дорогу до Наварії) від костелу Св. Лазаря з рогаткою на Городоцькій дорозі. Нею проходила офіційна межа між Галицьким та Краківським передмістями Львова", - пише блогер Сергій Криниця.

ріг вул.Мельника та Коновальця
ріг вул.Мельника та Коновальця


вілла Франц. фасад з вул.Коновальця
фасад з вул.Коновальця

балкон з боку вул.Коновальця
балкон з боку вул.Коновальця

Одночасно назва Новий Світ поширилась на всю околицю між Городоцькою та Сокільницькою (пізніше Вулецькою) дорогами. З півдня її межею стала прокладена у 1864-1866 рр. залізнична колія Львів-Чернівці. У 1930-х Новий Світ, разом з Кульпарковом, увійшов до складу VI дільниці Львова.

фрагменти декору стін
фрагменти декору стін

декор фронтону над головним входом до будівлі
декор фронтону над головним входом до будівлі

Адміністративні межі Нового Світу тоді пролягали нинішніми вулицями Кульпарківською, Поліщука, Федьковича, Ангеловича, Митрополита Андрея, Листопадового Чину, Матейка, Каменярів, Колесси, проходили повз касарні Цитаделі до Академічного дому, завертаючи за ним на південь. В межах адміністративного Нового Світу опинились давні передміські дільниці Сикстівка, Байки, Кастелівка, Францівка…

декор над вікнами

декор над вікнами
декор над вікнами

Остання дістала свою назву від прізвища власників гіпсових кар’єрів та фабрики гіпсу братів Франц, яка знаходилася у кінці вул. Гіпсової та Коновальця. Нинішню вул.Коновальця (у минулому вул.29 Листопада, названу так на честь польського повстання 1830—1831 рр., згодом Германенштрасе, ще згодом Енгельса) заклали у 1892 р. і одразу вона стала місцем жвавого будівельного руху, де чиншові кам’яниці перемежовувалися з престижними віллами, оскільки від початку закладення вулиці передбачалося використовувати її виключно як місце поселення аристократії та заможних громадян.

фасад вілли Франц з боку вул.Мельника
фасад вілли Франц з боку вул.Мельника

головний вхід з боку вул.Коновальця
головний вхід з боку вул.Коновальця

Найпримітнішу віллу цієї вулиці збудували вже у 1893 р. за проектом Яна Пєрося для вдови Йосифа Франца – спадкоємниці фабрики гіпсу Юзефи Франц. Декорував фасади цього розкішного палацу Едмунд Плішевський. Розкішна вілла у стилі необароко постала на розі нинішніх вулиць Мельника і Коновальця, і нині має адресу Мельника, 13.

фрагмент башточки
фрагмент башточки

вхід з боку вул.Мельника
вхід з боку вул.Мельника

У власності гіпсових королів вілла пробула аж до 1939 р., коли була націоналізована. Відтоді і по наш час вона виконує важливу функцію охорони здоров’я трудящих мас, конкретно тут міститься обласний лікарсько-фізкультурний диспансер (хто мені пояснить, що воно таке, буду вдячний).

над входом

елементи декору екстер'єру
елементи декору екстер’єру

Зазираю всередину – очікувано мабуть колись розкішний хол поділили на безліч кімнат з реєстратурою включно. З десяток молодих людей збилися в юрбу біля реєстратурного віконця, роблячи і без того тісний хол взагалі непрохідним. Рештків минулої розкоші (як то збереглося в екстер’єрі) не спостерігається. От хіба тільки старі дерев’яні сходи на 2-й поверх…

сходи на 2-й поверх

балкон над входом з вул.Мельника
балкон над входом з вул.Мельника

Втім, завітайте самі. Добиратися зовсім просто – трамваєм №2 прямо від ратуші до зупинки "вул.Мельника". А ліпше пройтися від Львівської політехніки вулицями Коновальця чи Генерала Чупринки, які містять ще не одну цікавинку…

флігель на території вілли Ю.Франц
флігель на території

вілла з боку вул.Коновальця
вілла з боку вул.Коновальця

Ще про невідомий Львів     

Невідомий Львів: дім "Під совами"

Невідомий Львів: які солодощі полюбляли львів’яни у давнину            

Невідомий Львів: як будували львівське метро (фото)

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах