Невідомий Львів:  Совіцький  дворик

Невідомий Львів: "Совіцький" дворик

фото: Сергій Криниця

"Про існування того незвичайного подвір’я я щось чув і раніше, але гадки не мав про його місцезнаходження. На подив, зазираючи з Андрієм Бондаренком до чергового підворіття нічим непримітного будинка на Підзамче, нарешті побачили те, що, власне, і не шукали, - пише блогер Сергій Криниця.

Читайте ще Невідомий Львів: "Фабрика повидла" на Жовківській рогатці

Невідомий Львів: Палац гіпсових королів

Невідомий Львів: дім "Під совами"

Заходимо у широку браму двоповерхового будинку першої половини 19 ст. в стилі урядового класицизму на вулиці Льва (за номером 2) і опиняємося у великому дворі, покритому плитами й оточеному по всьому периметру двоповерховими офіцинами з балконами. Колись давно (у 1912 р.) тут містилася ресторація Соломона Грішгорна. Нині подвір’я привертає іншим.
Дворик часто кличуть “совіцьким” чи то пак “радянським”. Тут можна побачити і портрети Леніна з Брєжнєвим, і Маркса, і інші атрибути совіцької комуністичної епохи. Одначе його важко назвати таким собі “останнім оплотом комунізму”, які роблять зі своїх помешкань божевільні фанати минулого.
Все набагато простіше. Можливо і дворик не був би “радянським”, мали би мешканці вдосталь старих речей з часів Польщі, а можливо і бабці Австрії. А позаяк з тих часів лишилися лиш старі стіни та чавунна раковина на другому поверсі, експонати свого подвір’я-музею мешканці формували з власних – вже радянської епохи – запасів. Окрім згаданих вождів тут є і портрет Єсєніна, і репродукції “Запорожців” та “Грачі прілєтєлі”, і агітки тих таки радянських часів, і старі подерті крісла з чемоданами та ляльками.

Але весь той непотріб, винесений мешканцями зі своїх квартир, зовсім не створює враження захаращеності, радше – навпаки, затишку (в тіні плетива виноградних лоз) та (ага, ви зараз будете сміятися) навіть смаку.
Відомий дослідник Львова Ігор Мельник запримітив ще один важливий артефакт цього подвір’я, ще на стіні підворіття над поштовими скриньками збереглася стара бляшана табличка зі “Списком мешканців будинку №2 по вулиці Льва б/у №36”. Виявляється, що у 1940-60 рр. такі таблички зі списками мешканців вивішувалися у кожному подвір’ї міста. Збереглася така табличка можливо тільки тут.

Ще одним атрибутом дворику є коти. Їх тут маса, і всі винятково фотогенічні (от тільки я не прибічник котофото). То ж якщо любите цей без сумнівів окремий видатний жанр фотомистецтва – вам теж сюди :)