Полонина, пструг, ліжникарство: 11 інтернет-міфів про Гуцульщину

Новина - Дозвілля та їжа - Полонина, пструг, ліжникарство: 11 інтернет-міфів про Гуцульщину

Новина - Дозвілля та їжа - Полонина, пструг, ліжникарство: 11 інтернет-міфів про Гуцульщину

Дозвілля та їжа
17 травня 2017 11:25

Якщо проаналізувати, що шукають і знаходять туристи про Гуцульщину в пошуковиках, то доходимо до висновку, що масові уявлення про цей край можна звести до 11 головних міфів, пише Андрій Мельничук, організатор трьох “Черемош-Фестів”, сотень походів, екскурсій та атракцій.


1. #полонина


Туристи вірують, що на верховинських полонинах тримають не корів, а овець, що люта овеча бринза дуже ліпше для туристичного неадаптованого шлунку, чим пом’якшений смак коров’ячої. Але залізати в нюанси – це вже не міф, на те турист є турист, що все одно всього не розуміє, краще підлити будяк міфу.


2. #Говерла (я-підкорив-гору-Говерла)


Якщо припустити, що за певний період на Говерлу видряпалося 10 000 туристів, а на полонину Стайки – 100, то зроблені десятьма тисячами селфі-лайки-шери призведуть до того, що наступна порівнялка буде ще більше на користь Говерли, бо 100 чоловік хвилі зробити не можуть (і не факт, що хочуть). Класичне “багаті стають багатшими, бідні – біднішими”.


3.#Форель (воно ж пструг)


Згідно із міфом, турист може її (його) злапати просто з моста біля верховинського базару. Але після перших проб і помилок шлях йому на одне з форельних господарств. Я дуже тішуся з того, що кожне з власників підкреслює, що саме він Д’артаньян (на відміну від отих інших нечесних, Він не годує рибу “хімією!”

Полонина, пструг, ліжникарство: 11 інтернет-міфів про Гуцульщину фото


4. #Гриби, білі


Точка спотикання тут – зривати їх чи зрізати? Туристи доводять, що зрізати, щоб грибниця не гнила, місцеві – що зривати, щоб грибовище не гнило, он свиня дика що робить? – рилом зриває! Тут нюанс, що якщо гриб хробачливим продається, десь на дорозі в Кривополі, якщо гриб не обрізати – хробак в хатці і його не видко.

Полонина, пструг, ліжникарство: 11 інтернет-міфів про Гуцульщину фото 1


5. Мінеральні #з яйцями води


Саме ними в Буркуті лікувалася Леся Українка і її друзі-класики. Для туризму тема помічної для вочей і по-жіночому води особлива цінна – якщо якогось Геннадия Игоровича злапала нирка, він не чекає відпустки-в-серпні, щоб пролікуватися, а їде вже. От де брати туриста в міжсезоння! Афини (чорниці) та інші ґоґодзи. Кажуть, в Скандинавії незалежний режисер зняв документального фільма, получив престижну статуетку. Кажуть, на плантаціях афин в Буркутах незалежний режисер також хотів зняти фільм –  получив не статуетку, а по камері, по морді, бо на афинах – справжнє truе, тріп за межею туристичного контексту.


6. #Ліжникарство


– за ліжниками (вовняними коциками) треба їхати в Яворів. Тут самі виробники в полоні міфу, що туристам треба грубий, цупкий коц (щоб було тепло), тоді як я зараз пишу в кімнаті, де +22, в таких умовах ліжник – елемент карпатського декору.


7.  #Місця сили


– каменюки-останці, але тут мова не про не геоморфологію, а розмаїту тумба-юмбу – про як на Терношорському Святилищі На День Сонцестояння Прилітає Летюча Тарілка, про як’ збаламутити воду в калабанях Писаного каменю – чекай дощу.

Очолює все це професор Ордену Псів Кугутяк, який здібний пояснити все.  В цей же пункт відносимо інтерес до мольфарів – а що той самий, який сам по собі був міфом, загинув, святе місце порожнім не буває.


8. Власне, #гуцульська культура


На туристичний розум це – сувеніри (можна і китайські), кухня, настоянки, одяг, танці, релігійні, вишивка, музеї того всього, звичаї (як-от Різдво в Криворівні).


9. #Чорногора


З усіма урочищами, скелями-шпицями, водоспадами, Несамовитим, Бребенескулом, Марічейкою і навіть озером Брескул. Крім Говерли – то інший міф.

Полонина, пструг, ліжникарство: 11 інтернет-міфів про Гуцульщину фото 2Портал в це все – Дземброня, яка, як стверджується, не хоче стати Буковелем. От пропонують їй, пропонують, а вона все ламається, не сватається.


11 міф – сам #Віктор Андрійович


Разом з бджолами. Ющенко, згідно з міфом, більшу частину сво’ї каденції провів саме на Гуцульщині. Тут в нього дача-зі-степанком, тут він намагався вчити мову карпатських бджіл. Тут же його були і труїли. Світ ловив його і не впіймав.

Вся інша Гуцульщина – багатогранна, глибока, приваблива-неприваблива, містична-тривіальна, весь цей рік-у-віруваннях-гуцулів – для масового туриста просто не існує. Турист не знає, знати не хоче. Звичайно, Ви – виняток.

Традицію міфотворчості заклали наші класики: Гнатюк, Франко, Шухевич (не плутати з Романом), Коцюбинський, Грушевський, Леся Українка, Хоткевич (впиши інше прізвище) –але серед них усіх важко знайти гуцульське. (Параска Плитка-Горицвіт чи Шекерик-Доників – більше для внутрішнього вжитку, їх ніколи не наштампують на гривнях, хіба зовсім гіперінфляція).

Те, що ми уявляємо собі Гуцульщиною, – суб’єктивне сприйняття усіх “класиків”, як їм здавалося станом на 100 років тому.

Зрештою, гуцули також уявляють туристів згідно з міфами. Але хай про це краще вони й пишуть.

Джерело: Курс.

Дивись ще:

Топ 10 заходів: як Львів відзначатиме День музеїв

Програма та маршрут: львів’ян кличуть на Велодень

Булінг, екзістенція та ядерний потенціал: львів’ян запрошують на заходи "Наукової весни 2017"

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах