Львівська ратуша: якою вона могла бути

фото з сайту photo-lviv.in.ua

фото з сайту photo-lviv.in.ua

Події
26 травня 2015 15:27

Львівська ратуша, найголовніша будівля Львова та осередок міської влади, прикрашає площу Ринок від XIV сторіччя. Проте, будівля магістрату, яку маємо змогу бачити сьогодні, постала у серці міста Лева лише 1835 року; історія її попередниць є тривалою, уславленою та …сумною, сьогодні маємо лише згадки про них…  На зламі XIX-XX століть лихоманка перебудов та новацій не оминула і цієї стратегічної споруди. Ще перед I Світовою війною львів’яни мали усі шанси побачити зовсім іншу, оновлену ратушу…

Львівська ратуша: якою вона могла бути фото

              Львівська ратуша якої ми не побачимо. Чотири проекти 1908 року

Львівська ратуша: якою вона могла бути фото 1

                                      Проект реконструкції ратуші у Львові. Архітектор Сильвестр Паздерський. 1908 рік

Нинішня будівля ратуші, знана та улюблена городянами, — фактично четверта за всю історію Львова. Зараз вона тішить око, але коли її тільки побудували у стилі казенного віденського (австрійського) класицизму, тодішні львів’яни, які бaчили і пам’ятали її прекрасну ренесансну попередницю, називали цю ратушу “потворним чотирикутником з комином”…

Львівська ратуша: якою вона могла бути фото 2

                                           Проект львівської ратуші Йозефа Гандзелевича. 1908 рік

Вперше про реконструкцію головної споруди міста заговорили невдовзі після її спорудження. Вежа ратуші мала завершення у вигляді купола. Але 1 листопада 1848 року “весна народів” прийшла до Львова, спалахнуло повстання. Ремісники і студенти захопили Ринок, спорудили тут барикади. За наказом генерала Гамерштейна, почалося бомбардування міста — з гармат і бойовими ракетами. Одна з ракет влучила у вежу ратуші. Вона загорілася. Спалахнув і провалився всередину купол… Ремонт тривав до 1851 року, проте, новий вигляд не давав спокою багатьом, видаючись “куцим, надто бюрократичним, потворним”…

Львівська ратуша: якою вона могла бути фото 3                  Проект перебудови будівлі магстрату у Львові Романа Бандурського. 1908 рік

Наприкінці XIX століття вже сам магістрат Львова вирішив розпочати реконструкцію своєї резиденції. У 1897 році було оголошено конкурс на проект реконструкції. Умови конкурсу передбачали добудову з північної сторони нового залу засідань і організацію другого головного входу, відповідну акцентацію його зовні, багатше оздобленя всіх фасадів, перебудову вежі, докорін­ний ремонт і нове оздоблення інтер’єрів… На всі ці роботи міська рада призначила 250.000 австрій­ських крон. 

Львівська ратуша: якою вона могла бути фото 4

Бічний фасад проекту ратуші архітекторів Стриєнського та Манчинського. 1908 рік

Одноголосно першу нагороду присудили талановитому Альфреду Захаревичу (сину Ю. Захаревича). Майже однакову кількість голосів дістали два інші проекти – Адольфа Каменобродського і тоді ще маловідомого у Льво­ві краківського архітектора Яна Сас Зубжицького…

Львівська ратуша: якою вона могла бути фото 5

Головний фасад проекту ратуші архітекторів Стриєнського та Манчинського. 1908 рік

Але до реалізації проекту так ніколи і не дійшло… Чому так сталося, можна тільки припускати.  Конкурс відбувся у кінці 1897 року, підсумки були підведені весною 1898, практично у переломний момент у львівській архітектурі. На зламі століть, у Львові, на зміну „неостилям” прийшов і запанував новий напрям — сецесія… Новий  конкурс був оголошений тільки у 1903 році.

Було створено низку проектів перебудови ратуші, участь у яких брали відомі архітектори імперії, але жоден з них не був реалізований – до Львова прийшла нова біда – I Світова війна…

Всі світлини з сайту photo-lviv.in.ua

Джерело: Фото старого Львова.

Львів у новинах:

Незабаром у Львові розпочнеться новий фестиваль медіа-мистецтва 

У Львівській області хворі з пересадженими органами залишилися без ліків 

Покоряем Говерлу: самые популярные туристические маршруты 

 

Це чат - пиши та читай 👇
Ого! ти доскролив до нашого чатбота 😏
Тепер у тебе є можливість налаштувати його під себе і дізнаватися важливий контент першим, щоб розповідати друзям
Тільки пошта, тільки хардкор 🤘
Ми в соцмережах