Зняти квартиру у Львові: скільки коштує та як убезпечитись від шахраїв

Зняти квартиру у Львові: скільки коштує та як убезпечитись від шахраїв

Шукати комфорт у львівських квартирах – з кожним роком така тенденція актуальна. Попит щоразу збільшується, ринок оренди житла процвітає, а ціна за львівські комфортні апартаменти… зростає. Не відстають від елітних осель і звичайні квартирки, відомі як “кавалєрки”. Центрові квартири горя взагалі не знають, але й на околицях і віддалених районах також на кожне помешкання знаходиться свій орендар. 

Пік квартирного питання переважно наприкінці серпня, коли до львівських вишів вступає все більше студентів, гуртожитки переповнені, тамтешні умови не підходять. Ще є батьки, які можуть платити відповідну суму за квартиру, ігноруючи той факт, що середня ціна місячної оренди квартири дорівнює річній середній вартості проживання у гуртожитку (приблизно 3000 грн/рік).

Орендують також квартири молоді сім’ї та люди, які працевлаштовані у Львові. І саме у той пік з’являються посередники, які намагаються допомогти і отримати відповідну оплату своєї праці, або аферисти, псевдоконтори, які візьмуть гроші, а квартирне питання вирішити не допоможуть. 


Кімната-мотлох та “винахідливі” господарі

Подружжя IТ-праців­ників Ігор та Дарина розповідають, як знайшли свою першу квартиру, коли переїхали до Львова. “Знайшли ми квартиру через знайомих наших знайомих, які переїжджали в інше місто. Спочатку її ціна була 1600 грн/місяць (або, як заявив власник, 200 дол.) + комунальні послуги. То ми й платили в гривнях, бо заробітна плата нараховується в нашій країні в гривнях. А коли долар зріс, то одного дня під загальний шумок у Львові про зростання цін на оренду житла, наш власник прийшов і сказав, що він хоче підняти ціну до 2500 грн/місяць. Але якщо ми не погодимося, то він тільки радий буде від того, бо іншим людям, які погодяться винайняти квартиру, він підніме до 3000 грн”.

Дарина також розповіла, що “квартира була жахлива. На перший погляд, здавалося, що і ремонт є, але то тільки так здавалося... Меблі старі, радянські, які власник відмовився забрати, коли ми сказали, що маємо свої. В одній із кімнат паркет зігнив, але власник був винахідливим чоловіком і він вирішив цю проблему, накривши отой зігнилий паркет килимом і по краях (зі всіх боків) прибив плінтусом. Запах та кімната мала досить специфічний”.

Дівчина ще пригадала, що в кожній кімнаті (це була двокімнатна квартира) на стінах були шурупи як знак того, що там висів килим. З її слів, балкон був оббитий вагонкою. І стеля на балконі теж. Але з одного боку завжди, коли надворі падав дощ, затікало.

Найгірше було те, зазначила Дарина, що у ванній кімнаті не було умивальника. 

“З техніки в робочому стані там був старий холодильник, який частіше треба було розморожувати, ніж можна було в ньому щось тримати. Але в нас на той час виходу не було, то ми погодилися на всі умови. Найгірше в таких випадках те, що з тими жахливими умовами ще ціла купа мотлоху в придачу, який лише припадає пилюкою”, – зізнається співрозмовниця.

Також Дарина розповіла трохи про сусідів і останню краплю, яка стала причиною переїзду: “Поруч біля нас жила молода сім’я, в якій жінка завжди знаходила причину для сварки чи то з чоловіком, чи то з дочкою. Оскільки ця квартира була в панельному будинку, то чути ці сварки було завжди. Над нами жили дівчата-студентки з великим чорним псом, який любив вити, гавкати, скакати, бігати по квартирі... А ще дівчата кілька разів у рік могли робити “паті на хаті”, після чого приходилося всім сусідам поверхом нижче мити вікна. Сталося так, що дівчата неодноразово нам затоплювали ванну, поки я вже не “дістала” господаря і він не пішов до них, щоб полагодити проблему з пральною машинкою, яка й була причиною “потопу”. Правда, коли я запитала про те, коли він планує ремонт у ванній кімнаті і в кухні, які були затоплені, то відповідь була не дуже втішною: “Поки ви тут, ніякого ремонту і так ніхто робити не буде, от як з’їдете, то, може, для нових квартирантів і зроблю”. Це стало останньою краплею, оскільки в той час ми вже платили 2500 грн + комунальні послуги”.

Дівчина зазначила, що всі ці моменти змушували шукати якусь іншу квартиру, де б не було “настільки страшно”. І подружжю вдалося знайти хороше помешкання з ремонтом, новою побутовою технікою і хорошими господарями, а головне, не через маклерів.

“Стосовно маклерів та ріелторів, то з ними співпрацювати не мала ніякого бажання. Оскільки вони за попередню квартиру з тими жахливими умовами хотіли б, певно, ще дорожче. Тому кожного разу, коли ми шукали квартиру, то робили це не через агентства, маклерів/ріелторів, а через знайомих”, – розповіла співрозмовниця. 

Дарина до слова зазначила, що у її співробітників такі ж історії: якщо квартира виглядає гарно, все чисто, ремонт зроблений, “то все одно знайдеться якась комора, забита мотлохом, який давно пора викинути у смітник”.


Дитина – персона нон грата в орендованій квартирі?

Молода сім’я (Тарас і Оксана) з майже дворічною дитиною місяцями шукали житло, оскільки зіштовхнулися з проблемою, що власники не хочуть брати “на квартиру” їхнього малюка. “Де більш-менш гарні умови, нова сантехніка, побутова техніка, то там не беруть малих дітей. Такі квартири можна знайти тільки на околицях Львова. 

На квартири з нормальними умовами хочуть дітей шкільного віку, а для маленьких пропонують стіни без ремонту і абсолютну відсутність побутової техніки, меблів”, – нарікає жінка. 

Сім’я ще до народження дитини мала досвід винаймати трикімнатну квартиру разом зі співмешканцями, де кожен мав свою кімнату і спільний зал. “Нам було добре жити зі ще одним орендарем, платили 2500 грн за квартиру + оплачували комунальні послуги (а це 800-900 грн взимку)”, – зазначає співрозмовниця.

Ще один момент, з яким зіштовхнулося подружжя, це коли знаходили номери начебто власників квартир у газетних оголошеннях, а коли телефонували, то потрапляли на ріелторів чи маклерів. “Зрозуміло, що це їхня робота, але вони обманюють. Думаєш, що телефонуєш до власника помешкання, насправді потрапляєш на ріелтора, а зв’язатися з господарем квартири зовсім неможливо”, – розповідає Оксана. З її слів, ріелтори беруть за свої послуги місячну оплату за помешкання. 

Тарасові й Оксані вдалося знайти житло без посередників, а через знайомих: “Ціна оренди 4000 тис. грн + комунальні послуги. У двокімнатному помешканні новий ремонт, але це “хрущовка”, 5-ий поверх без ліфта”. Але сім’я радіє, що господарі згодні орендувати їм квартиру, не зважають на дитину, а також житло облаштоване новими меблями, побутовою технікою та новою сантехнікою. 


Соцмережі як ріелтори

Коли у стрічці соцмереж 1000 друзів, то велика ймовірність, що хтось та й допоможе із пошуком житла.  На таких платформах навіть створюють спільноти, де люди одні одним допомагають “зняти” чи “здати” квартиру. Наприклад, є платформа “Сусіди. Лун”, де люди можуть створювати інфографіку, вказуючи, де саме їм потрібна квартири, які мають побажання, що має бути обов’язково у помешканні, прикріплюють своє фото, а також коротко пишуть про себе, вказують роботу. Виходить ефектна кольорова картинка, яку можна поширити у соцмережі і  яку може побачити майбутній орендодавець. До слова, за час дії сервісу на платформі “Сусіди. Лун” створили 56 849 тис. оголошень про винайм житла. 

Так званими ріелторами можуть слугувати звичні соцмережі. Наприклад, випускник Франкового вишу Святослав упродовж декількох тижнів писав у Facebook про пошуки житла, навіть хлопець описував кумедні випадки і розчарування.

Львівські університети також мають свої спільноти у соцмережах і окремим розділом подають здачу в оренду чи винайм житла, а також ще є одна ланка – підселення. Студенти, особливо абітурієнти там дуже активні. Серед оголошень можна натрапити на різні пропозиції: “Шукаю кімнату (квартиру) на тривалий час, можливо, на підселення, бюджет 1000-1700 грн”. Також багато повідомлень типу: “Шукаю дівчину для спільних пошуків двокімнатної квартири, бюджет (3000-3800 за квартиру). Це має бути спокійна, ввічлива та освічена особа”. Деякі молоді люди уточнюють, яких саме бажають мати співмешканців, а деякі студенти діляться досвідом, як жити з господарями і навіть радять квартири, з яких з’їжджають: “Жив біля бібліотеки Стефаника, місяць тому з’їхав, а місце ще вільне. Кімната з 72-річною власницею. Сидить вдома, приготує їжу, не турбує. Прохідна кімната, розкладний диван, хороший ремонт, перший поверх. Просить 2000 грн”. 

Сподіваємось, що кожен охочий мешкати у Львові знайшов квартиру відповідно до своїх потреб та мрій. А хто ще не має даху, той обов’язково його знайде. Тільки просимо бути обачними і не потрапляти у руки шахраїв.


“Ціну на оренду житла диктує попит і пропозиція та… власники”

Ірина Яремко, голова Львівської ріелторської палати, – про градацію цін на орендоване житло, популярні серед клієнтів райони Львова та як не потрапити у пастку шахраїв
 

– Пані Ірино, скажіть, будь ласка, хто зараз орендує житло у Львові?

– Традиційно  у Львові у серпні і першій половині вересня різко зростає потреба в оренді квартир. У цей час попит у рази перевищує пропозицію. Все тому, що Львів – це місто студентів і навчальних закладів. Дуже багато батьків готові оплачувати досить високу оренду задля того, щоб дитина могла спокійно навчатися, до них можна було з інших міст приїхати  в гості і пожити декілька днів у цій квартирі. 

Що стосується іншої категорії орендарів, то це переважно молоді люди, особливо працівники ІТ-компаній, які приїжджають з інших міст. У тому числі львів’яни, які також мають фінансову можливість винайняти житло.  Ця категорія осіб хоче проживати у помешканні європейського рівня і бажано у новобудовах. 

Ще інша категорія – це переселенці, але ці люди шукають дешевше і скромніше житло, щоб можна було економити, бо не кожен iз них одразу має роботу, а жити десь потрібно.

Що стосується львів’ян, то часто молоді люди чи сім’ї хочуть жити окремо від батьків, але, якщо вони вже спробували пожити в орендованій квартирі, то згодом задумуються про придбання власного житла. 

– Яка градація цін на оренду квартир зараз у порівнянні з попередніми роками?

– Склалася добра тенденція, що вже більше п’яти років власники квартир не виставляють ціну оренди у валюті, а прив’язуються виключно до гривні. Це насправді тішить, бо мене особисто бентежить те, що люди просять за оренду квартири долари. 

Ціни на житло у місті останнім часом зросли на 20%. Але знову ж таки не можна говорити про весь тип житла, що здається в оренду, бо стільки є різних пропозицій: від маленької скромненької “кавалєрки” до VIP-апартаментів. Тому взагалі зростання на 20%  – це дуже узагальнено. 

 Наприклад, однокімнатна квартира буде вартувати від 2000 тис. грн. Усі комунальні послуги оплачують орендарі. Дуже рідко виставляється вартість, включаючи комунальні послуги. Переважно ці речі контролюють самі власники помешкань або агенція з нерухомості. 

Дуже часто помилково вважається, що ріелтори диктують ціну на ринку. Але це не так, оскільки ріелтори намагаються задовольнити потребу однієї та іншої сторони, тобто орендаря та орендодавця. Але ціну завжди диктує насамперед попит і пропозиція, тобто “звиклі закони ринку”, і звичайно власники.

– Пані Ірино, а чи часто трапляються випадки, коли сім’ям з дітьми чи з домашніми тваринами відмовляються здавати квартиру в оренду?

– Коли до нас звертаються люди, які шукають помешкання в оренду, то завжди запитуємо про те, чи мають вони дітей чи домашніх тварин. А господарям квартир завжди кажу, що дітки мають властивість підростати. І коли є сім’я з маленькими дітьми, то це велика перевага, оскільки такі люди ніколи не будуть влаштовувати гучних забав і дотримуватимуться порядку. А про тварин треба говорити з власником. Є власники, які нормально ставляться до проживання тварин. Якщо ж власник погоджується, то добре, а якщо не погоджується, то він теж на це має право. 

– Скажіть, будь ласка, що зараз шукають орендарі, тобто які мають бути умови і чим облаштована квартира?

– Все залежить від фінансових можливостей орендаря. Якщо говорити про студентів, то на днях були дзвінки, коли одні студенти шукали скромне помешкання, щоб там лише стіл, ліжко, а на кухні – холодильник, газова плита і чайник, а інші студенти шукають дуже добру відремонтовану квартиру і обладнану абсолютно усім необхідним для житла, не зважаючи на вартість. Ще й наголошують, що ціна не має значення, лиш би це була квартира недалеко від навчального закладу. Неможливо сказати загалом, чого потребують люди, оскільки є дуже різні побажання. Хтось прив’язаний до району, де, наприклад, вже діти почали ходити до школи, дехто прив’язаний до місця праці, а якась людина все життя орендувала квартиру на Сихові, звикла до району і не хоче звідти переїжджати.  

– Прошу сказати, а які райони Львова мають найбільшу популярність серед охочих винаймати житло?

– Зараз популярними є райони, які наближені до навчальних закладів – НУ “Львівська політехніка”, ЛНУ ім. І. Франка і ЛНМУ ім. Д. Галицького. Відповідно, навколо цих вишів формується найбільше запитів. Є також райони, які не мають популярності серед орендарів, наприклад, Рясне-2. Це віддалений район, там не так багато підприємств, нема вишів.

– Пані Ірино, у Львові популярна подобова оренда квартир?

– Дуже популярна у зв’язку з тим, що Львів має статус туристичного міста. Звичайно, готелі пропонують не гірший спектр послуг, але є особи, які бажають жити в помешканнях типу “як вдома”. 

– Порадьте, як людям не потрапити у пастку шахрайських фірм чи псевдовласників?

– Це актуальне питання, тому що шахраї активно пристосовуються до потреб ринку. Насправді невідомо, як з цим боротися. Наприклад, розгортаєш газету, де є оголошення про оренду квартир, стандартна ціна однокімнатної квартири від 2000 грн, а тут пропозиція 1200 чи 1300 грн, то звичайно, що люди одразу зреагують і вже хочуть винаймати таке помешкання. Вони звертаються в інформаційне агентство, звертаю увагу, що не в агенцію з нерухомості. Якщо працівники такого інформаційного агентства беруть одразу аванс за роботу (орієнтовно 350-550 грн), дають список номерів телефонів і список адрес дешевих квартир, то однозначно ви потрапили до рук недобросовісних людей. Оскільки ці квартири не існують, а кошти, очевидно, за таку псевдоінформацію повернути неможливо. 

Агенція з нерухомості зовсім по-іншому проводить свою роботу. Спочатку ви можете побачити об’єкт, який можете орендувати, тоді агенція допомагає укласти договір між орендодавцем і орендарем, пояснюючи всі права та можливості, включаючи сплату податків орендодавцем. І аж після підписання договору агенція з нерухомості отримує свою винагороду в розмірі однієї місячної плати оренди. 

Але треба бути пильними навіть із агенціями з нерухомості. Ніколи не треба укладати угоду десь у кафе. Також клієнт, віддаючи кошти за певну послугу, зобов’язаний побачити документи, пересвідчитись, що він дійсно працює з офіційним підприємцем, а тим паче, з агенцією з нерухомості. 


Оксана Жолнович, адвокат, доцент кафедри соціального права:

– Для того, щоб знати, маємо справи з власником чи шахраєм, обов’язково треба подивитися документи про право власності на квартиру (а точніше витяг з реєстрації права власності на квартиру) і якийсь документ, який установлює підставу придбання цієї квартири чи договір дарування або договір купівлі/продажу, чи первинної реєстрації прав на квартиру. Якийсь iз цих документів є прaвовстановлювальним щодо цієї квартири. Таким чином ви переконаєтесь, що маємо справу з власником квартири, що це не шахрай чи підставна особа, а людина, яка справді може здійснювати дії стосовно помешкання. Це також може бути людина, яка має довіреність, у якій прописано, що вона може здавати квартиру в оренду. Письмова угода про оренду квартири – це найкращий спосіб убезпечити себе від усіляких проблем і злих намірів квартирних аферистів. Є короткострокова і довгострокова оренда. Якщо говоримо про подобову оренду, то тут всього-навсього треба дивитися, через які сайти замовляють квартиру. Наприклад, є всесвітньо відомі платформи, що спеціалізуються на оренді нерухомості – там жорсткі вимоги до реєстрації осіб, які бажають користуватися цим сервісом та здавати своє майно. Тому, винаймаючи квартири через ці сервіси, клієнти будуть більш упевнені в якості житла та матимуть гарантію, що їх не обманять. До слова, через сайт можна поскаржитися на особу, яка пропонувала в оренду житло, відповідно профайл людини заблокують, і вона більше ніколи не зможе пропонувати своїх послуг. Довгострокова оренда не здійснюється через такі сервіси, а відбувається напряму – людина через оголошення знаходить собі житло або співпрацює з ріелторами. У другому випадку ріелтори беруть відповідний відсоток за надання послуг, тому можна певні гарантії прописати і в договорі з ріелтором. Обов’язково треба звернути увагу на договір, тому що самі ріелтори іноді ставлять жорсткі умови, наприклад, завелику комісію. Якщо квартира винаймається тільки після огляду, то варто уважно прочитати документи, які треба підписувати. У жодному випадку не можна давати грошей наперед: лише після того, як клієнти знайдуть бажане помешкання і укладуть договір його оренди, тобто тоді, коли справді є за що платити. На жаль, сфера оренди нерухомості у нас майже не супроводжується належними договорами. Вона переважно є ціновою, а тому страждають як орендарі, так і орендодавці. Це з одного боку пов’язано із небажанням сплачувати податки за свою діяльність. Але з другого боку це супроводжується багатьма ризиками, з якими зіштовхуються люди, які або винаймають помешкання, або здають його в оренду. Трапляються, звісно, випадки, коли власники квартир не хочуть надавати в оренду житло сім’ям із дітьми чи домашніми улюбленцями, то це їх право, бо вони господарі. Чому так? Законодавство про охорону прав дитини передбачає жорсткі вимоги щодо виселення дітей. Орендодавці часто плутають проживання дитини і частку її в майні, боячись, що неможливо буде виселити таких жильців з дітьми, доки дитина не досягне 18 років. Певні ризики є, офіційно реєструвати дитину у квартирі. Тому відповідно багато власників встановлюють такі обмеження. Щодо тварин, то це обумовлено ризиком пошкодження майна, що розміщене у квартирі, знищення стін помешкання, запах тощо. Тому тут одразу треба погоджувати всі моменти чи навіть пропонувати після себе ремонт, але все прописувати у договорі.

Джерело: Пошта

Читайте ще новини Львова

Другим "кримським диверсантом" виявився уродженець Львівщини

Допоможіть знайти: у Львові зникли два підлітки

Будь в курсі: у Львові змінюються маршрути майже всіх трамваїв